با برند مشهور ایر بی‌ان‌بی Airbnb آشنا شوید

نه آدم‌های فضایی و عجیب غریب بوده‌اند و نه مغزشان ویژگی شگفت انگیزی داشته! منظورم تمام کارآفرین‌هایی است که با یک ایدۀ ناب، کسب و کارشان را راه اندازی کرده‌اند. خیلی از ایده‌هایی که یکروزی، خیلی احمقانه به نظر می‌رسیدند، حالا بخش بزرگی از دنیا را به نام خودشان زدند.

برند Airbnb که به‌طور کامل درباره آن در این مقاله می‌خوانید، از یک تجربه ساده‌ای که خیلی‌ها هم احساسش کردند، شکل گرفت. تجربه‌ای که بیشتر شبیه به درگیر بودن با مشکلات زندگی بود تا فرصتی برای ایده یابی.

شمایی که قصد راه اندازی کسب و کار را دارید، باید این مقاله را به طور کامل بخوانید. کلمه به کلمه داستان برند ایر بی‌ان‌بی Airbnb، مروری بر گذشته و درسی برای آینده شماست.

 

برند ایر بی‌ان‌بی Airbnb، شاهکاری دوست داشتنی

برند airbnb، کسب و کاری است که در زمینه اجاره منازل شخصی فعالیت می‌کند. یعنی اگر شما خانه‌ای داشته باشید، می‌توانید از آن کسب درآمد کنید. افرادی از سراسر دنیا به کشور شما می‌آیند و به جای گرفتن هتل، به دنبال خانۀ شخصی می‌گردند.

به طور کلی، تقریباً در همه جای دنیا (و البته متاسفانه بجز ایران) افرادی در سیستم ایر بی‌ان‌بی ثبت نام می‌کنند تا مسافران یا افراد دیگر بتوانند از خانۀ آن‌ها به عنوان محل اقامت، استفاده کنند. از آن طرف، خیلی از مسافران هم به دنبال خانه‌ای برای اقامت می‌گردند.

ایر بی‌ان‌بی، یک واسطه میان این دو گروه است. در واقع این برند، کار را بسیار راحت کرده. به‌طوری که با چند کلیک، می‌توانید خانه مورد نظرتان را در هر نقطه از دنیا، رزرو کنید.

 

 

این غول گردشگری و اجاره مکان اقامت، در صدر انتخاب افرادی است که می‌خواهند برای سفرشان به هر کشور و شهری در جهان، نگران محل اقامت‌شان نباشند. یعنی تنها کاری که شما باید بکنید، وارد شدن به سایت Airbnb، رزرو خانه، خریدن بلیط و راه افتادن به سمت مقصدتان است.

موسسان ایر بی‌ان‌بی، 3 چیز را دلیل اصلی تاسیس این کسب و کار آنلاین می‌دانند:

 

  • مردم می‌توانند کسب درآمد کنند
  • مهربانی بین ملیت‌ها بیشتر می‌شود
  • مردم راحت‌تر می‌توانند محل اقامت پیدا کنند

 

سرگذشت ایر بی‌ان‌بی:

برند Airbnb هم مثل بسیاری از برندها، نتیجه یک ایده و تجربه است. در لحظه به لحظه داستان این برند، با واقعیت‌هایی روبه‌رو می‌شوید که شاید خیلی از آن‌ها را تجربه کرده باشید یا اینکه به زودی تجربه می‌کنید.

 

   از دستش نده: دیگه نگران دفتر کار نباش! هوم آفیس چیه؟

 

ایدۀ اجاره منازل، ایده‌ای بود که با فرهنگ بسیاری از کشورها سازگار نبود. امّا رفته‌رفته همه متوجّه شدند که چنین کاری، یک معامله بُرد بُرد است.

در ادامه، مو به مو وارد تاریخ می‌شوم و از برند ایر بی‌ان‌بی، هر آنچه که برایتان مفید باشد را می‌گویم.

 

آلبوم خاطرات Airbnb - بخش اول: همه چیز به سال 2008 میلادی برمی‌گردد

مددکار اجتماعی. این شغلی بود که برایان چسکی، موسس برند ایر بی‌ان‌بی، از پدر و مادرش به یاد دارد. در آن سال‌ها، در امریکا، مددکار اجتماعی بودن، شغلی نبود که بتوان راحت و بدون هیچ دغدغه‌ای زندگی کرد.

منظورم این است که اگر یک گروه از شغل‌هایی درست کنیم که افراد مشغول به آن‌ها می‌توانند به‌راحتی هزینۀ اجاره خانه، خورد و خوراک، تفریح و سفر را پرداخت کنند و فرصت فکر کردن به رویاهای بزرگ داشته باشند، قطعاً مددکار اجتماعی جزء آن‌ها نبود.

،،

امّا مددکار اجتماعی بودن، علاقه‌ای بود که قبلاً پدر و مادرش داشتند. امّا چندان هم از این علاقه‌شان راضی نبودند. دائماً به برایان می‌گفتند که باید اولویتش درآمد باشد و به سمت شغلی برود که حداقل درآمدش از مددکار اجتماعی بالاتر باشد.

،،

برایان چسکی هنر را انتخاب کرد و از دانشکده هنر هم فارغ التحصیل شد. بعد از آن، در یک شرکت شروع به کار کرد. وقتی حدوداً 25 سالش بود، تصمیم گرفت به سان فرانسیسکو کالیفرنیا برود و با دوستش، یک شرکت دست و پا کند.

 

آلبوم خاطرات Airbnb بخش دوم: برایان چسکی پول کافی برای اجاره نداشت

وقتی برایان چسکی به‌همراه دوستش جو به سان فرانسیسکو رسید، فقط 1000 دلار در حسابش داشت. امّا اجارۀ خونه، 1150 دلار بود و این یعنی که نمی‌تونست از پس اجاره خونه بر بیاد. همان موقع، یک ایده به سرش زد و تصمیم گرفت خانه‌شان را به یک مسافرخانه تبدیل کنند. اسم و دامنه آن هم اِیر بِد اَند بِرِکفَست (AirBedAndBreakfast.com) گذاشتند.

 

 

پیشنهاد فیلم توپ: فیلم استیو جابز رو ببین تا رشد یک برند واقعی رو ببینی

 

با همین ایده، توانستند مبلغ اجاره را به‌طور کامل پرداخت کنند و علاوه بر آن، دوستانی از ملیت‌های مختلف هم پیدا کردند. برایان چسکی و جو گبیا، موسسان برند ایر بی‌ان‌بی، به این نتیجه رسیدند که دیگران هم احتمالاً دوست دارند که کسب درآمد کنند و با آدم‌های مختلفی هم آشنا شوند.

 

آلبوم خاطرات Airbnb بخش سوم: ایده‌ات، یکی از احمقانه‌ترین ایده هاست

در آن زمان که ایدۀ ایر بی‌ان‌بی به ذهن چسکی و دوستش رسیده بود، برایان تصمیم گرفت سراغ یکی از طراحان مشهوری که با او آشنا شده بود برود. چیزی که برایان شنید را شاید خیلی وقت‌ها شما از دیگر افراد یا حتّی به صورت غیرمستقیم بشنوید . . .

 

ایده‌ات، بدترین ایده ممکن است

 

امّا برایان و جو، برای ایده‌شان جنگیدند و نهایتاً ایر بی‌ان‌بی را به غولی تبدیل کردند که تاکنون در بیش از 81 هزار شهر جهان، 5 میلیون میزبان و 300 میلیون میهمان داشته‌اند.

 

ری برندینگ ایر بی‌ان‌بی

وقتی کسب و کاری راه اندازی می‌کنید، حسابی باید حواستان به تک تک حرف‌هایی که می‌زنید باشد. یعنی ممکن است با یک حرف، تمام زحماتی که برای برند خود کشیده‌اید را به باد دهید. این اتفاق برای ایر بی‌ان‌بی افتاد.

3 سال بعد از تاسیس این شرکت، یعنی سال 2011 میلادی، خبری منتشر شد که یکی از صاحب خانه‌ها، وقتی به خانه خود برگشته بود متوجّه شده که میهمانان خسارت زیادی به خانه‌اش زده‌اند. وقتی پیگیر این موضوع شد، ایر بی‌ان‌بی اعلام کرد که هیچ مسئولیتی در برابر این اتفاق ندارد!

فکر کنید خانۀ گرامی‌تان را در اختیار یکی دیگر گذاشته‌اید و وقتی بر می‌گردید، می‌بینید حسابی داغون شده و شرکتی هم که ادعاهایی داشت، پاسخگو نیست.

 

    از دستش نده: میخوای محصولاتت پرفروش باشه؟ چطور محصولات و خدمات پرفروش داشته باشید؟

 

چنین حرکتی، به سرعت وایرال شد و تقریباً همه متوجّه این اتفاق و پاسخ این شرکت شدند. در نتیجه زحماتی که ایر بی‌ان‌بی برای برندینگ کشیده بود، تقریباً بی اثر شد. از آن به بعد، صاحب خانه‌ها یک تصور منفی نسبت به این شرکت داشتند. خیلی‌ها، همان موقع عضویت‌شان را لغو کردند.

2 سال بعد یعنی در سال 2013 میلادی، یک شکایت از طرف یکی از میهمانان مطرح شد که میزبان مبلغ بیشتری را دریافت کرده بود. تمام این‌ها، باعث شد تا برند ایر بی‌ان‌بی آسیب ببیند. به همین دلیل، این شرکت تصمیم گرفت با یک کمپین به نام Welcome Home و تغییر لوگو، ری‌ برندینگ را انجام دهد.

طراحی لوگو جدید به گونه ای بود که ترکیبی از حرف A با نمادی از سه گانه میهمانان - میزبانان و عشق ملیت‌ها و مکان‌ها را به نمایش می‌گذاشت.

 

عقب ماندن از رقیب، با شیوه جدید سئو

شرکت هوم تو گو HomeToGo که تقریباً 5 سال بعد از ایر بی‌ان‌بی شروع به کار کرد، توانست خیلی سریع‌تر از معمول، در دنیای سئو این برند را پشت سر بگذارد. درواقع شیوه‌ای که هوم تو گو به کار برد، تاپیک کلاستر بود. تاپیک کلاستر یک روش برای سئو و بهینه سازی سایت است که به صورت تجربی طی سالیان سال، موفقیت آمیز شناخته شده است.

به کمک این روش، که در واقع با تمرکز بر روی عناوین جلو می‌رود، برند هوم تو گو توانست به راحتی ایر بی‌ان‌بی را کنار بگذارد.

یکی از نکات اصلی تاپیک کلاستر، تمرکز بر روی لینک سازی قوی است. منظور از لینک سازی، چرخاندن کاربران بین محتواها و سایت‌های مشابه و مرتبط با موضوعی است که بخاظر آن، محتوا یا وب سایت شما را دیده باشند.

هوم تو گو هم تمرکز بسیار زیادی بر روی لینک سازی گذاشت و توانست به سرعت رشد کند و رقیب سرسخت و قوی خود یعنی ایر بی‌ان‌بی را کنار بگذارد.

 

لب کلام اینکه . . . 

هر برند بزرگی که امروز می‌بینید، یک زمانی فقط یک ایده در ذهن بوده‌اند. ایر بی‌ان‌بی بخاطر یک تجربه به‌وجود آمد که از نظر دیگران، ایدۀ جالبی نبود. امّا کسانی که این رویا را داشتند، هیچوقت کنار نکشیدند و برای ایده‌شان جنگیدند. امروز این برند یکی از با‌ارزش ترین برندها است. این برند اکنون بیش از 30 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است.

امّا صبر کنید! برای اینکه بتوانید ایده‌تان را عملی کنید، نیاز به آگاهی از مسیر و نکات بیزینس دارید. در دوره جامع کسب و کار، در 3 ماه می‌توانید صفر تا صد بیزینس را آموزش ببینید. در این دوره به زبان کاملاً ساده تمام قسمت‌های بیزینس را به شما آموزش می‌دهم. همین حالا در این دوره ثبت نام کنید تا از دیگران، جلوتر باشید.

به مطالعه کردن ادامه بدید...