مراحل کارآفرینی را می‌شناسید؟

قطعا برداشتن اولین قدم به‌ سمت کارآفرینی کار ساده‌ای نیست! اما وقتی چشم‌اندازی از آنچه روبروی شما خواهد بود داشته باشید، حداقل خیالتان راحت است که می‌دانید با چه چیزی سر و کار دارید. در این مطلب قصد دارم درمورد چند قدم از گام‌های کارآفرینی که در ابتدای مسیر باید برداشته شوند برایتان بگویم.

 

۵ گام کارآفرینی که باید با آنها آشنا شوید

مهارت‌های خودتان را ارزیابی کنید

بهتر است در همین ابتدای کار با خودتان روراست‌تر از هر وقت دیگری باشید. شما باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و آنها را به درستی درنظر بگیرید. اینکه ما به خودمان بگوییم ''باید به چه کسی تبدیل شوم'' متفاوت از این است که ''درحال حاضر چه کسی و با چه توانایی‌هایی هستم''. شما باید اهدافی برای تبدیل شدن به فردی قوی‌تر و مستحکم‌تر داشته باشید. اما باید به جایگاهی که در آن حضور دارید نیز نگاهی واقع‌بینانه داشته باشید. شاید درحال حاضر مهارت‌های مدیریتی کمی‌داشته باشید، اما جزو اهدافتان باشد که تبدیل به یکی از بهترین مدیران شوید. حالا می‌خواهید کسب و کاری راه بیاندازید که نیاز به مدیریت بیش از ۳۰ نفر پرسونل را دارد. آیا همین که شما می‌خواهید تبدیل به یک مدیر قوی در آینده شوید کافیست تا امروز بتوانید آن ۳۰ نفر را مدیریت کنید؟! خیر.

 

این از همان اشتباهاتی‌است که من نیز در ابتدای مسیر کارآفرینی بارها مرتکبش شدم. سنگ‌هایی بزرگتر از توانایی‌های خودم بر‌میداشتم و بعضاً با همان سنگ‌ها به زمین می‌خوردم و باید خسارت هم می‌دادم!

شما به عنوان یک کارآفرین بسیار مهم است که بدانید در چه جنبه‌هایی به کمک نیاز دارید تا هدفمند به سمت کمک گرفتن از دیگران بروید. بسیاری از افراد در مسیر کارآفرینی تلاش می‌کنند تا همه‌چیز را در همان ابتدای کار به‌دست بیاورند بدون آن‌که شناخت کافی از نقاط ضعف خود داشته‌ باشند. شناخت نقاط ضعف و قوت شما، ابزاری مهم در یادگیری، آموزش و بهبود توانایی‌های شما در مسیر کارآفرینیست.

 

اطلاعات کافی بدست آورید

پس از اینکه یک ایده عالی برای کسب و کار خودتان پیدا کردید، حالا وقت آن رسیده که در آن زمینه اطلاعات کافی به‌دست آورید! باور کنید می‌دانم احساس نیاز نمی‌کنید و فکر می‌کنید همین حالا هم خیلی‌چیزها در موردش می‌دانید، اما به این توصیه عمل کنید. تحقیق کنید، سرچ کنید، از افراد با تجربه در آن کار بدون آنکه احساس کنید غرورتان را زیر پا گذاشته‌اید راهنمایی بگیرید و خلاصه جلوی ضربه‌پذیری‌تان را در آینده بگیرید. 

پس از شنیدن پیشنهادات و اطلاعاتی که به شما انتقال می‌دهند، سوالات مختلفی را در ذهن خود ایجاد کنید و به‌دنبال پاسخ آن‌ها باشید تا در آن زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید. به‌ جرات می‌توان گفت که این کار یکی از حیاتی‌ترین مراحل کارآفرینی است.

 

طرح و نقشه خودتان را مشخص کنید

 

همین که بخواهید موفق شوید کافی نیست. بلکه لازم است بدانید از چه‌مسیری باید عبور کنید تا به مقصد برسید. به این می‌گویند نقشه راه! اگر برنامه‌ای نداشته‌ باشید، هرگز به اهداف خود نخواهید‌‌ رسید. قطعا در ابتدای کار تمام جزئیات برنامه خود را نمی‌دانید. ابتدا یک برنامه کلی برای اهداف خود مشخص کنید و متناسب با پیشرفت کار، جزئیات بیشتری به آن اضافه کنید. دقت کنید که این نقشه راه، هم‌زمان با یادگیری و رشد باید انعطاف‌پذیر هم باشد.

اگر به طرح و نقشه خودتان اطمینان کافی ندارید، با مشورت با یک فرد متخصص نقاط ضعف آن را بیابید و برطرف کنید. همچنین می‌توانید از طرح و نقشه ابتدایی سایر افرادی که آن را در اختیار شما قرار می‌دهند نیز استفاده کنید. به هرحال ممکن است چنین نقشه‌های آماده‌ای را بدست بیاورید؛ هرچند احتمالش آنقدرها هم بالا نیست.

 

 

در دوره‌های آموزشی شرکت کنید

همسو شدن با شخصی که می‌تواند شما را راهنمایی کند و چم و خم مسیر را به شما نشان دهد یکی از مهم‌ترین گام‌های کارآفرینیست. به ‌دنبال کسانی باشید که در زمینه کسب و کار فعالیت واقعی داشته‌اند و از تجارب کافی برخوردارند. دوره‌های آموزشی مسیر میانبری بین شما و رسیدن به اهدافتان هستند. همینطور می‌توانید اطلاعات دوره جامع کسب و کار مجموعه ما را که یکی از کامل‌ترین آموزش‌های گام به گام در زمینه‌ی کسب و کار است را بررسی کنید، سرفصل‌های آن را مطالعه کنید، نظرات دانشجویان ما را بشنوید و در کنار من وارد این مسیر شوید.

 

 

ذهنیت کارآفرینی را در خود ایجاد کنید

مسیر هر کارآفرین متفاوت از دیگری است. آنچه که بین همه آن‌ها اشتراک دارد، طرز تفکر کارآفرینی است. دانستن چند نکته و اجرای آن در مراحل کارآفرینی، باعث می‌شود که هیچ‌گاه ذهنیت برنده خود را از دست ندهید. به‌عنوان مثال، هرگز نباید از شکست بترسید. شکست‌خوردن اجتناب‌ناپذیر است. موضوع مهم این است که از آن درس بگیرید و در ادامه مسیر از آن استفاده کنید. موارد بی‌شماری از ذهنیت کارآفرینی نیز در دوره جامع کسب و کار به خوبی و با مثال‌های متعددی برای شما بیان شده است. 

همینطور ایده‌هایی که به‌ شما در داشتن ذهنیت کارآفرینی کمک می‌کند را می‌توانید از وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و کتاب‌های کارآفرینان بزرگ در سراسر جهان پیدا کنید. با مطالعه‌ی این کتاب‌ها طرز تفکر خود را به آن‌ها نزدیک‌تر خواهید کرد و به سرعت نتیجه آن را در خودتان مشاهده می‌کنید.

 

دوره جامع کسب و کار چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • برنامه منظم و آنلاین برای پرسش و پاسخ
  • مثال‌ها و نمونه‌های بی‌شمار در هر بخش
  • برنامه اختصاصی راه‌اندازی کسب ‌و کار شخصی به موازات دوره
  • سرفصل‌های آموزشی بی‌نظیر (از اینجا مشاهده کنید)
  • ایجاد تجربه عملی درآمدزایی و رشد در کوتاه‌ترین زمان ممکن
  • پشتیبانی با مشاورین تیم ما در تمام طول دوره

 

در این مقاله سعی شد تا با نکات کوچکی از دنیای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار شخصی آشنا شوید. قطعاً نکات خیلی بیشتری را می‌توانید در مقالات همین سایت پیدا کنید که پاسخگوی بسیاری از سوالات و چالش‌های شما در حوزه کسب و کار و کارآفرینی خواهند بود.

 

 

به مطالعه کردن ادامه بدید...