چگونه استخدام کنیم؟ ؛ باید و نبایدهای استخدام نیرو

همان‌طور که احتمالاً می دانید، شرکت‌های حال حاضر دنیا در هر صنعتی، در حال رشد هستند. امّا نکته جالب اینجاست که این نرخ رشد، شیب بسیار تندی دارد. بنابراین اهداف و فعالیت‌های شرکت‌ها نیز افزایش می‌یابد. بر همین اساس، تمام شرکت‌ها نیاز به نیروهایی با مهارت‌های بسیار بالاتر دارند.

شما هم باید بتوانید در این هیاهو، نیروهای  متخصص  و باکیفیت استخدام کنید و بر اساس اصولی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازم، پیش بروید. بدون دانستن این نکات، نباید استخدام کنید؛ در غیر این صورت قطعاً با مشکلاتی مواجه می‌شوید که ممکن است بسیار برای شما و کسب و کارتان آسیب زننده باشند.

استخدام کردن چی هست اصلاً؟

به طور کلی،  استخدام کردن  به معنای برطرف کردن نیاز به نیروی انسانی در پست‌های آزاد است که از طریق مصاحبه، بررسی رزومه و شخصیت شناسی و از این قبیل مسائل، انجام می‌شود. برخی موارد در فرآیند استخدام کردن، ثابت، و برخی اختیاری هستند.

هر کسب و کاری موظف است تا موارد ثابت را مورد ارزیابی قرار دهد؛ امّا موارد اختیاری برای برخی کسب و کارها مورد نیاز است و در کسب و کارهای دیگر اهمیت چندانی ندارند. اگر فرآیند استخدام کردن جدی گرفته نشود، قطعاً با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد؛ شاید کمی ترسناک باشد ولی . . . ممکنه کسب و کارتان، کلاً نابود شود!

برخی از موارد ثابت عبارتند از:

 • بررسی رزومه
 • اتمام حجت رفتاری
 • نحوه صحبت کردن

 

و برخی از موارد متغیر:

 • تست های شخصیت شناسی
 • بررسی سلامت کامل

 

برای استخدام باید چیکار کرد؟

برای آنکه بتوانید افراد موردنظرتان را استخدام کنید، باید از چند مرحله عبور کنید. اگر کارمندان خود را اشتباه انتخاب کنید، ممکن است وقت، انرژی و هزینه زیادی را هدر دهید. بسیاری از شرکت‌ها حتّی در نوشتن قرارداد نیز نکاتی را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل، کارمند اشتباهی که انتخاب کرده‌اند را به دلایلی، نمی‌توانند اخراج کنند.

بنابراین این‌گونه نیست که هر کسی مهارت داشت، قطعاً مناسب شرکت شما است! باید کارمندانی که می‌خواهید استخدام کنید، تمام ویژگی‌های جایگاه شغلی مورد نظر را داشته باشند.

این در حالی است که اگر بتوانید با رعایت نکاتی که در این مقاله می‌خوانید کارمندان را استخدام کنید، بدون شک کارها به صورت کاملاً بهینه انجام می‌شوند و نه تنها هزینه و زمان را هدر نمی‌دهید، بلکه سودآوری و مدیریت بهتر زمان را تجربه خواهید کرد.

1- آگاهی کامل نسبت به شغل داشته باشید

اولین و مهم‌ترین گام برای آنکه بتوانید کارمند مناسبی را استخدام کنید،  تجزیه و تحلیل  کامل جایگاه شغلی مورد نظر است. شما دقیقاً باید بدانید که چه می‌خواهید؛ چه توقعاتی از کارمند دارید و می‌خواهید برای شرکت شما چه کاری را انجام دهد.

بنابراین در ابتدا باید تمام وظایف، مسئولیت‌ها، مهارت‌های لازم، محیط کاری و توقعاتی که از کارمند انتظار دارید را تحلیل کنید. بسیاری از شرکت‌ها دچار این اشتباه می‌شوند که این موضوع را اصلاً جدی نمی‌گیرند! فکر می‌کنید تهش چه می شه؟

 • از دستش نده: انواع و روش‌های آگهی استخدام

خب؛ کارمند تنها هزینه و زمان شرکت را هدر می‌دهد و از آن بدتر، وقتی به او کاری را می گویید انجام دهد که در ابتدا درباره آن صحبت نکرده‌اید، کار را انجام نمی‌دهد و در آخر هم، آن کسی که ضرر کرده است شما بوده‌اید!

2- استراتژی جلسه مصاحبه را مشخص  کنید

بعد از اینکه مشخص کردید اصلاً چه می‌خواهید و کارمندی که قصد استخدام آن را دارید چه شرایطی باید داشته باشد، باید برای جلسه مصاحبه برنامه ریزی کنید. می‌توانید جلسه مصاحبه را تنهایی برگزار کنید امّا شاید اگر کارمندان باتجربه و فوق‌العاده شما هم حضور داشته باشند، جلسه بهتر شود.

 • از دستش نده: همه چیز درباره جلسه مصاحبه و استخدامی

خلاصه اینکه، اگر بدون استراتژی و برنامه ریزی جلسه مصاحبه بخواهید استخدام کنید، کاملاً منتظر یک شکست باشید؛ چرا که قطعاً بسیاری از افرادی که می‌توانستند به شرکت شما کمک کنند را از دست داده‌اید!

3- با چک لیست کار را آسان‌تر کنید

اگر بتوانید یک چک لیست آماده کنید، بهتر می‌توانید کارمندان را استخدام کنید. داشتن یک چک لیست، به شما کمک می‌کند تا میان چند کارمند سردرگم نشوید و بدانید که باید کدام را انتخاب کنید. علاوه بر این اگر بتوانید برای خود معیاری انتخاب کنید، موفق‌تر خواهید بود.

مثلاً برای هر آیتم مورد نظرتان، 10 امتیاز در نظر بگیرید و به هر شخص، امتیازی بدهید. در مجموع آن کسی که امتیاز بیشتری را کسب کرده است، می‌تواند گزینه بسیار بهتری برای شما و کسب و کارتان باشد.

4- رزومه را به دقت بررسی کنید

شما باید  رزومه  تمام افرادی که کاندید می‌شوند را بررسی کنید. وقتش را بگذارید؛ مطمئن باشید ارزشش را دارد!

به دقت رزومه‌ها را مورد بررسی قرار دهید و نکات مثبت و منفی آن‌ها را استخراج کنید. ویژگی‌های هر شخص را در کنار آن مواردی که در ابتدا مشخص کردید، نیاز دارید، قرار دهید و با تجزیه و تحلیل کامل، بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید.

5- صحت و سقم حرف‌ها را بررسی کنید

برخی افراد وقتی شرح شغل را می‌بینند، ممکن است حرف‌هایی بزنند که چندان واقعیت ندارد. در جلسه مصاحبه، حرف‌های زیادی ردّ و بدل می‌شود. امّا هر آنچه که به شما گفته شد را باور نکنید!

شما باید تمام آن چیزی که کاندید استخدامی شما می‌گوید را یادداشت کنید و پس از آن، بررسی کنید که آیا واقعاً همین‌طور که می‌گوید است؟ رزومه او را هم به طور کامل آنالیز کنید و از صحت و سقم تمام سوابق کاری، میزان حقوق دریافتی، علاقه‌مندی و دیگر موارد، مطمئن شوید.

ممکن است کمی وقتتان را بگیرد و مجبور شوید با چندین منبع تماس بگیرید امّا اگر این کار را نکنید، به زودی پشیمان خواهید شد و آن موقع است که پشیمانی، هزینه و زمان‌های از دست رفته را به شما باز نمی‌گرداند.

در دوره جامع کسب و کار، تمامی نکات مرتبط با استخدام کردن را می‌توانید آموزش ببینید و بر آن‌ها مسلّط شوید. با مراجعه به صفحه دوره جامع کسب و کار، می‌توانید تمام سرفصل‌های آموزشی این دوره را مشاهده کنید.

4 ممنوع استخدام کردن

برای استخدام کردن، باید 4 اصل ساده را همیشه به یاد داشته باشید.

 1.            استخدام بدون در نظر گرفتن شرایط‌تان ممنوع!
 2.            برای استخدام کردن عجله ممنوع!
 3.            احساسی استخدام کردن ممنوع!
 4.            استخدام وقتی نیاز ندارید، ممنوع!

اگر بتوانید به این 4 اصل ساده توجّه کنید، می‌توانید فرآیند استخدام را با موفقیت بگذرانید. وقتی شرایط شرکت و خودتان را در نظر نمی‌گیرید و تصمیم می‌گیرید استخدام کنید، خیلی زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، زمین می‌خورید!

اگر عاشق سرعت باشید و نتوانید تفاوت میان سرعت و عجله را به خوبی درک کنید، یا آن‌قدر سریع پیش می‌روید که بسیاری از موارد را بررسی نمی‌کنید و یا آن‌قدر وسواس به خرج می‌دهید که کسب و کارتان به لبه پرتگاه نزدیک می‌شود.

نمی‌گویم سنگدل باشید امّا احساسی هم برخورد نکنید. همه چیز جدّی است و همان‌قدر که حضور مفید یک کارمند خوب می‌تواند به شرکت در راستای رسیدن به اهدافش کمک کند، همان‌قدر هم یک کارمند بد می‌تواند شرکت را زمین بزند!

مثالک: گاهی مدیران تصوّر می‌کنند اگر یک کارمندشان بد باشد، مشکلی نیست؛ امّا هواپیما را نگاه کنید. اگر فقط یک مهره کوچک از میان آن همه قطعات آسیب ببیند، می‌تواند سبب شود هواپیما به آن بزرگی، سقوط کند و نابود شود!

مبادا بخواهید به خاطر بزرگ کردن تیم‌تان و به ظاهر، گسترش دادن آن، نیروهایی استخدام کنید که اصلاً به آن‌ها نیازی ندارید. حتّی اگر یک ماه کارمندانی را به کار بگیرید که اصلاً نیازی به آن‌ها نداشته‌اید، کافی است تا کسب و کارتان با شیب زیادی، سقوط کند!

از دستش نده: چه زمانی باید استخدام کنیم؟

لب کلام اینکه . . !

استخدام کردن دنیایی است که می‌تواند آینده یک شرکت را رقم بزند. هر کسب و کاری، با نیروهایش است که به اهدافش می‌رسد. اگر نیروی خوب وجود نداشته باشد، کسب و کارها هر چقدر هم که اهداف قوی داشته باشند،  ذرّه‌ای  به آن‌ها نزدیک نخواهند شد.

از این مهم‌تر، هیچ کسب و کاری نمی‌خواهد که روزبه‌روز به عقب برگردد. برای آنکه مطمئن شوید همه چیز را درباره منابع انسانی و چگونگی استخدام کردن کارمندان می دانید، تمام مقالات منابع انسانی را دنبال کنید و فراموش نکنید که دوره جامع کسب و کار، پلی است که شما را به هدفی که دارید، یعنی راه اندازی یک بیزینس قوی و سودآور، می‌رساند.

به مطالعه کردن ادامه بدید...