چه زمانی باید کارمند استخدام کنید؟

وقتی به این فکر می‌کنید که کارمندان جدید استخدام کنید، مدام درگیر این موضوع هستید که آیا الان زمان درستی برای استخدام نیروهای جدید است؟

آیا می‌توانم از پس مدیریت و حقوق آن‌ها برآیم و هزار و یک سؤال دیگر! امّا دقیقاً در این مقاله می‌خواهم به شما نکاتی را بگویم که بتوانید کاملاً تشخیص دهید چه زمانی نیاز دارید تا کارمندان جدید استخدام کنید تا هم بتوانید کارهایتان را جلو ببرید و هم اینکه با مشکل مواجه نشوید.

این نکته هم خوب است بدانید که فکر نکنید اگر کسب و کارتان نیروهای بیشتری داشته باشد، موفق‌تر خواهید بود و به نظر شرکت خوبی محسوب می‌شوید. همیشه اینطور نیست و کسب و کارهای بسیاری وجود دارند که با وجود استخدام تعداد کمی نیروی انسانی، درآمدهای بالایی دارند.

زمان درست استخدام برای اینکه قوز بالای قوز نشه، کیه؟

برای هر کسب و کاری این زمان متفاوت است. امّا اگر استثنا و شرایط خاص را فراموش کنیم، به چند مورد اساسی می‌توان اشاره کرد که اگر آن‌ها را احساس کردید، باید به دنبال استخدام نیرو باشید؛ زمان‌هایی که قطعاً اگر این کار را نکنید، با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید و یا آنکه نمی‌توانید به دنبال رشد باشید.

وقتی کارمندان شما دیگه شورشو درآوردن!

هر مدیری، به دنبال این موضوع است که کارمندان کمتری داشته باشد و کار زیاد هم انجام دهند. امّا اگر کارمندان شما از آن دسته افرادی هستند که بیش از حد معمول کار می‌کنند، متاسفانه باید بگویم که زیاد خوشحال نباشید؛ چرا که به زودی دچار فرسودگی می‌شوند.

نتیجه هم آنکه بسیاری از شرکت شما می‌روند و آن دسته‌ای هم که باقی می‌مانند، نمی‌دانند با این همه کار چه کنند!

تلنگر: گاهی فکر می‌کنیم اگر یک کارمندی خیلی زیاد و سنگین کار میکنه، پس عاشق این کسب و کاره و همیشه هم میمونه؛ امّا هر آدمی وقتی برای مدت طولانی یک کار سنگین و سخت رو انجام می‌ده و پیشرفت یا رشدی رو نمیبینه، خسته میشه. کارمندایی که اینقدر خوبن، اگر خسته به شن و برن، میتونه حسابی برای کسب و کارتون بد تموم شه!

بنابراین گاهی نیاز است تا کارمندان جدیدی استخدام کنید تا مانع خستگی و فرسودگی کارمندان فعالی شوید. اگر این کار را نکنید، دیر یا زود متوجّه عواقب این اشتباهتان خواهید شد. پس اگر کارمندان کمی دارید امّا کارهایتان آنقدر زیاد است که کارمندان دائما بی حوصله، عصبانی و ناراحت هستند و اصلاً از بودن در محیط کار لذت نمی‌برند، سریعاً فکری برای استخدام نیروهای جدید کنید؛ وگرنه آن‌ها فکر شرکتی جدید را خواهند کرد!

وقتی زرنگ‌های تیمتون، بازم عقبن!

همانطور که ابتدای مقاله هم اشاره کردم، شرکت‌ها با سرعت زیادی در حال رشد هستند و به همین دلیل مهارت‌های اعضای تیم هم باید متناسب با این سرعت باشد.

وقتی به تازگی کارتان را شروع می‌کنید، اعضای تیمتان در وضعیت خوبی قرار دارند و می‌توانند به کارهایشان برسند. از طرفی توقعات و انتظارات از مهارت‌های شرکت شما به دلیل نوپا بودن، بسیار اندک است.

امّا زمانی را تصوّر کنید که کسب و کار شما به نیروهای ماهرتر نیاز داشته باشد؛ آن وقت است که باید برای استخدام کارمندان جدید، فکری بکنید. قطعاً وقتی مهارت بالا مورد تقاضا است، انتظارات نیز بالا می‌رود و اگر نتوانید این انتظارات را برای مشتریان برآورده کنید، رقیبان از شما پیشی خواهند گرفت.

البته شاید بتوانید تا حدودی با به روز رسانی مجموعه، کارمندان فعلی را با فناوری و مهارت‌های جدید سازگار کنید امّا اگر این کار برایتان وقت گیر و هزینه بر است و احساس می‌کنید که استخدام کارمند جدید برایتان به صرفه‌تر است، همین کار را بکنید.

وقتی فرصت‌های خوب، پر پر میشن!

اگر متوجّه می‌شوید که مشتری‌هایی به شما برای انجام دادن پروژه درخواست می‌دهند و شما نمی‌توانید آن‌ها را قبول کنید، باید به فکر استخدام نیروهای جدید باشید. البته در بحث  گسترش بیزینس  هم گفتم که باید از حداقل کارمندان، حداکثر سودآوری را داشت.

با این حال گاهی برای داشتن سود بیشتر، به مشتریان بیشتری نیاز دارید. اگر شما نیروهای جدیدی استخدام نکنید، باید به بسیاری از مشتریان نه بگویید. شما می‌توانید با استخدام چند کارمند، مشتریان بیشتری را به کسب و کارتان هدیه دهید.

این نکته هم در نظر داشته باشید که می‌توانید کار و پروژه جدید را به کارمندان قبلی واگذار کنید و کارمندان جدید، در انجام پروژه‌ها مخصوصاً پروژه‌های جدید به صورت مستقیم فعالیت نکنند و بگذارید کمی با فضا و نحوه انجام کار آشنا شوند؛ خلاصه اینکه اگر پروژه بد انجام شود، مشتریان که نمی‌دانند شما کارمند جدید استخدام کرده‌اید!

رفع سوءتفاهم: فکر نکنید که منظور از پروژه و مشتریان جدید، آن‌هایی هستند که از فعالیت اصلی شما دور می‌شوند! منظور زمانی است که پروژه‌های مرتبط دریافت می‌کنید و سابقه در انجام آن‌ها دارید؛ بنابراین به خاطر پروژه‌های غیرمرتبط یا مرتبط امّا سابقه‌ای در انجام آن‌ها ندارید، کارمند استخدام نکنید!

وقتی مشتریان دائم شکایت میکنن!

 گاهی در مرحله‌ای از کسب و کارتان، مشتریان دائم از شما شکایت می‌کنند. مثلاً می گویند خدماتی که ارائه می‌کنید، کیفیتشان کاهش یافته است. یا گاهی در سرعت خدمات رسانی به مشتریان، با مشکل مواجه شده‌اید.

از دستش نده: چطور یک آگهی استخدام توپ بنویسیم؟

در این حالت، باید برای آنکه این شکایت‌ها کمتر شوند، به فکر استخدام کردن نیروهای جدید باشید. اگر بتوانید نیروهای جدیدی را وارد فرآیند کسب و کارتان کنید، خواهید دید که مشتریان دیگر شکایت نمی‌کنند؛ البته اگر بتوانید به درستی و در مکان و زمان صحیح، از کارمندان جدید استفاده کنید!

وقتی بی نظمی از حدّش بگذره!

گاهی متوجّه می‌شوید که کارهای روزانه‌تان در اداره را نمی‌توانید انجام دهید. برای مثال کارهای مالی، بیشتر شده‌اند و کارمندان بخش مالی شما، برای راست و ریست کردن کارها، کافی نیستند. بخش‌هایی مانند همین بخش مالی، اهمیّت بسیار زیادی دارند و اشتباهات یا سردرگمی‌های کوچک، می‌تواند هزینه‌هایی بسیاری برای کسب و کارتان داشته باشد.

از دستش نده: چطور استخدام کنیم؟

پس اگر متوجّه شدید که کارهایتان زیاد است و نمی‌توانید به تمام آن‌ها در طول روز برسید، به فکر استخدام کارمند جدید باشید. اینگونه می‌توانید با فکر بازتر، به استراتژی‌ها و آینده کسب و کارتان فکر کنید؛ بهتر نیست؟!

وقتی دارید اشتباه می‌زنید!

یک لحظه فکر کنید؛ در یک سال گذشته یا چند ماه اخیر، کسب و کارتان چقدر رشد داشته است؟ اگر جوابتان رشد صفر یا منفی است، باید مشکل را سریعاً پیدا کنید. در اکثر مواقع، این مورد به دلیل  کمبود نیروی انسانی  است. ممکن است کسب و کارتان پروژه‌های زیادی داشته باشد امّا آنقدر سرتان شلوغ است و به دلیل کمبود نیروها، همه را تمام وقت درگیر کرده‌اید که حتّی نمی‌توانید یک لحظه به آینده و استراتژی‌هایتان فکر کنید!

از دستش نده: همه چیز درباره نحوه مصاحبه استخدامی

پس اگر متوجّه شدید که در حال درجا زدن هستید، باید سریعاً مشکل را پیدا کنید و اگر هم مشکل کمبود کارمند بود، باید برای استخدام کارمندان سریعاً اقدام کنید. سریع باشید امّا عجول نه!

لب کلام اینکه . . !

گسترش کسب و کارتان را در این بدانید که باید درآمدتان را زیاد کنید و اگر فکر کنید زمان مناسب استخدام کردن نیرو، زمانی است که قصد گسترش کسب و کار را داریم، قطعاً به زودی با کسب و کاری شکست خورده یا با سودآوری کم مواجه خواهید بود.

به طور کلی زمان‌های مناسب برای استخدام کارمندان وقتی هستند که:

  • بی نظمی در کسب و کارتان وجود دارد
  • کارمندانتان با مهارت‌های جدید سازگار نیستند
  • رشدی در کسب و کارتان نداشته‌اید
  • شکایت مشتریان سر به فلک کشیده
  • فرصت‌های خوب را از دست می‌دهید

در دوره جامع کسب و کار، نمی‌توانید موضوعی را پیدا کنید که برای بیزینس و کسب و کار مفید باشد امّا گفته نشده باشد. در بخش منابع انسانی این دوره، کاملاً به این موضوعات پرداخته‌ام که چه زمانی باید کارمند استخدام کنید، چطور کارمند استخدام کنید، چطور آگهی بنویسید، چطور مدیریت کنید، چطور اخراج کنید و هر آنچه که فکر می‌کنید به منابع انسانی مربوط است.

برای دیدن سرفصل‌های دوره جامع کسب و کار، همین حالا به این صفحه مراجعه کنید.

به مطالعه کردن ادامه بدید...