مثل آب خوردن دامنه سایت تان را انتخاب کنید!

دامنه سایت، یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید برای آنلاین سازی کسب و کارتان و داشتن یک سایت، از آن آگاهی کافی داشته باشید.

در این مقاله با دامنه سایت به طور کامل آشنا خواهید شد و می‌توانید یک دامنه عالی برای کسب و کارتان انتخاب کنید. برای انتخاب دامنه ممکن است با چالش‌های بسیار زیادی روبه‌رو شوید.

ممکن است فکر کنید دامنه و انتخاب آن، بسیار مسئله فنی است امّا نگران نباشید. دامنه سایت و هر آنچه باید درباره آن بدانید را به طور بسیار شفاف و راحتی برای شما توضیح می‌دهم.

دامنه سایت چیست؟

به زبان ساده، دامنه سایت همان چیزی است که مردم در نوار جستجو سرچ می‌کنند تا سایت شما را پیدا کنند. سایتتان را یک خانه فرض کنید؛ دامنه همان آدرس شما خواهد بود.

در جهان عظیم اینترنت، هر رایانه‌ای می‌تواند با رایانه‌های دیگر ارتباط برقرار کند. برای شناسایی هر رایانه، به آن یک آدرس آی پی اختصاصی داده می‌شود. مثلاً: 98.676.87.2 یک آدرس آی پی است.

امّا تصوّر کنید چقدر سخت بود اگر می‌خواستیم برای سایت‌ها از اعداد استفاده کنیم. قطعاً گیج کننده بود و برای مراجعه به یک سایت، بسیار اذیت می‌شدیم.

اینجا بود که دامنه سایت شکل گرفت. مثال‌هایی از دامنه سایت را ببینید:

 • Amazon.com
 • Digikala.com
 • Alibaba.com
 • Sanjesh.org
 • Example.co

اگر بخواهیم یک دامنه را کاملاً کالبد شکافی کنیم، با چند بخش مختلف آشنا می‌شویم. به طور کلی دامنه یک سایت، از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که در کنار هم،  آدرس سایت  را می‌سازند.

4 جز اصلی دامنه سایت این‌ها هستند:

 • نام دامنه: این همان قسمت اصلی دامنه است. مثلاً در دامنه Amazon.com، کلمه Amazon نام دامنه است.
 • پسوند دامنه (دامنه سطح بالا): پسوند دامنه، پس از نام دامنه است. مثلاً در دامنه Amazon.com، کلمه com پسوند دامنه است که می‌تواند عناوین مختلفی باشد.
 • ساب دامنه: ساب دامنه را می‌توان به نوعی پیشوند اختیاری دامنه دانست. مثلاً گاهی صاحبان سایت‌ها، مجله یا بلاگشان را بر روی ساب دامنه تنظیم می‌کنند. اگر دامنه بلاگ شان blog.example.com باشد، کلمه blog، همان ساب دامنه است.
 • پروتکل انتقال: پروتکل انتقال، در نگاه اول شاید مشخص نباشد امّا با کلیک بر روی آدرس سایت، متوجّه آن می‌شوید. این پروتکل همان http یا https است که در ابتدای آدرس سایت‌ها می‌توانید مشاهده کنید.

دامنه‌ها هم انواع خاص خود را دارند

انواع مختلفی از دامنه‌ها وجود دارد. البته منظور از انواع مختلف، همان پسوندها یا دامنه سطح بالا است. تعداد پسوندهای دامنه زیاد است امّا مشهورترین آن، همان .COM محسوب می‌شود. با این حال، بد نیست با 3 نوع مختلف پسوند آشنا شوید.

1- دامنه‌های سطح بالا TLD

پسوندهای TLD، آن دسته از پسوندهایی هستند که بسیار عمومی‌اند. یعنی به بخش تخصصی به طور متمرکز مربوط نیست و تقریباً عموم کسب و کارها، می‌توانند از آن استفاده کنند. این پسوندها، شهرت بیشتری نسبت به دیگر پسوندها دارند. به همین دلیل اگر کسی به فکر فروش دامنه خود باشد، بهتر است پسوند دامنه‌اش از این دسته باشد.

برخی از پسوندهای TLD، به دلیل آنکه از ابتدای دنیای وب تا کنون بسیار مورد استفاده قرار گرفته‌اند، محبوب هستند. بسیاری از کسب و کارها وقتی می‌خواهند سایتی راه اندازی کنند، به دنبال پسوندهای مشهور هستند؛ و ویژگی مثبت این پسوندها هم ارتباط نه چندان تخصصی است. پس فرقی نمی‌کند که یک سایت دامپزشکی باشد یا فروش قطعات و لوازم ماشین!

برخی از مشهورترین پسوندهای این دسته را ببینید:

 • .com
 • .org
 • .net

پسوندهایی دیگری هم در این دسته وجود دارد امّا کمتر شناخته شده‌اند. مثلاً:

 • .agency
 • .biz
 • .club
 • .info

2- دامنه های سطح بالا کشوری ccTLD

برخی از وب سایت‌ها، یک کشور را هدف می‌گیرند. مثلاً فرض کنید شما کسب و کاری دارید که فقط در ایران قصد ارائه خدمات و محصولات آن را دارید.

در این صورت می‌توانید از پسوند کشوری .ir استفاده کنید. بسیاری از سایت‌های ایرانی از این پسوند استفاده می‌کنند.

وقت توجّه: توجّه داشته باشید که گاهی بسیاری از سایت‌های ایرانی می‌خواهند دامنه‌شان عمومی باشد؛ به همین دلیل از .com استفاده می‌کنند. البته دلیل دیگر هم این است که ممکن است روزی گوگل دامنه‌هایی با پسوند .ir را از فعالیت ممنوع کند.

کشورهای دیگر نیز پسوندهای خود را دارند. مثلاً پسوند .uk مربوط به کشور انگلستان، پسوند .in مربوط به کشور هند و پسوند .de مربوط به کشور آلمان است.

یکی از مزیت‌های اصلی استفاده از دامنه‌های .ir،  کم هزینه بودن آن  است. به طوری که در حال حاضر، تقریباً 16 هزار تومان به ازای 5 سال پرداخت می‌کنید. مزیت دیگرش، برقراری ارتباط بهتر کاربران است. از آنجایی که هر کس پسوند .ir را بخرد، در سامانه دولتی ایرنیک اطلاعاتش ثبت می‌شوند، می‌تواند اعتماد بیشتری را برای کاربران جلب کند.

3- دامنه‌های سطح بالا حمایت شده sTLD

این دسته از پسوندها، اکثراً برای سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مناسب عموم مردم و کسب و کارها نیست. پسوندهایی همچون .edu، .gov و .mil در این دسته قرار می‌گیرند و به نوعی مشهورترین این دسته محسوب می‌شوند.

هر کدام مخفف یک ارگان یا سازمان هستند. برای مثال .edu، مخفف کلمه education به معنای آموزش است که سازمان‌های مرتبط با آموزش می‌توانند از آن استفاده کنند. امّا هستند سازمان‌هایی که از .org استفاده می‌کنند؛ مانند sanjesh.org.

پسوند .gov، مخفف کلمه government به معنای دولت است. بنابراین سازمان‌های دولتی می‌توانند این پسوند استفاده کنند. مانند سازمان امور مالیاتی کشور usa.gov که مربوط به دولت ایالات متحده آمریکا است.

پسوند .mil نیز برای ارتش استفاده می‌شود. این پسوند مخفف کلمه military به معنای ارتشی یا نظامی است.

چطور یک دامنه سایت توپ انتخاب کنیم؟

شاید کمی ترسناک باشد امّا باید بدانید که در حال حاضر بیش از 350 میلیون دامنه ثبت شده است و روزانه هم هزاران دامنه اضافه می‌شود. بنابراین شاید بتوان گفت که نسبت به گذشته، انتخاب نام دامنه با هر پسوندی کار آسانی نیست.

دیگر نمی‌توان زیاد انتظار داشت هر نامی به ذهنمان آمد، قبلاً خریداری نشده باشد. گاهی کسب و کارها هر کار می‌کنند، نمی‌توانند بی‌خیال نامی که انتخاب کرده‌اند بشوند و به همین دلیل، تصمیم می‌گیرند تا از پسوندهای متفاوتی استفاده کنند.

این کار اصلاً توصیه نمیشه! وقتی شما می خواین یک کسب و کار رو شروع کنین، باید به فکر برند سازی هم باشین. حتماً باید نام دامنتون منحصر به فرد باشه. حتّی اگر تونستین نام دامن تون رو با .com بگیرین، قبلش چک کنین که بقیه شرکت‌ها با این اسم با پسوندهای دیگه ثبت نکرده باشن و اون رو برند کرده باشن!

سعی کنید پسوند دامنه‌تان .com باشد. این پسوند بسیار شناخته شده است و کسی نیست که از دنیای وب سردر بیاورد و این پسوند را نشناسد. اکثر دامنه‌های مشهور جهانی هم با این پسوند هستند. علاوه بر این، پسوند دات کام، بسیار راحت در ذهن می‌ماند و تبلیغاتش هم آسان‌تر و بهتر است.

برای آنکه بتوانید یک نام دامنه عالی انتخاب کنید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. اگر دامنه شما این چند مورد را داشته باشد، گزینه بسیار عالی است. دامنه شما باید:

 • کوتاه باشد؛ شما که نمی‌خواهید کاربران فقط 2 ساعت درگیر باشند تا دامنه شما را بخوانند و از آخر هم یادشان برود چه بود! دامنه‌ها تا 8 حرف، می‌توانند خوب باشند.
 • تلفّظ عجیبی نداشته باشد؛ نامی انتخاب نکنید که کاربران هر کدام متفاوت آن را تلفّظ کنند. تا می‌توانید از این مورد جلوگیری کنید. از آنجایی که ممکن است بازاریابی دهان به دهان شوید، اسمتان نباید با تلفّظ اشتباه جای بیفتد.
 • اعداد و خط تیره را شامل نشود؛ اعداد و خط تیره گزینه مناسبی برای نام دامنه نیستند. هر چند قطعاً هستند کسب و کارهای موفقی که از اعداد و خط تیره استفاده کرده‌اند، امّا شما این کار را نکنید؛ مگر آنکه واقعاً توجیه قابل قبولی برای آن داشته باشید.
 • به یادماندنی باشد؛ 3 مورد بالا همگی به به یاد ماندنی بودن نام دامنه کمک می‌کنند امّا اگر بتوانید یک کلمه کلیدی عمومی را به کار ببرید، بهتر است. البته چندان هم مهم نیست امّا قطعاً استفاده از آن، می‌توان یک دامنه را به یاد ماندنی‌تر کند.

اگر نمی‌توانید نام خوبی پیدا کنید، می‌توانید از این سایت برای ایده یابی نام دامنه استفاده کنید. کافی است کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد کنید و منتظر باشید تا ایده‌های مرتبط ظاهر شوند.

چطور دامنه بخریم؟

شرکت‌های بسیاری هستند که می‌توانید از آن‌ها دامنه خریداری کنید. امّا به هر شرکتی اعتماد نکنید. دامنه سایت شما، یک بخش اساسی از کسب و کارتان است. بنابراین اصلاً این موضوع را ساده نگیرید.

اگر بخواهید دامنه با پسوند .ir خریداری کنید، شرکت‌ها تنها یک نماینده از سازمان دولتی ایرنیک هستند. بنابراین در هر شرکتی که ثبت کنید، در نهایت اطلاعات دامنه شما، در سازمان ایرنیک ثبت شده است. بنابراین می‌توان گفت نگرانی از بابت این پسوند کمتر است.

از دستش نده: وب سایت یا سو شال مدیا؟

امّا پسوندهای دیگر به ویژه پسوند .com نباید متعلق به شخص ایرانی باشد و شما به مشخصات یک شخص مقیم در خارج برای خریداری دامنه نیاز دارید. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های ایرانی که خدمات ثبت دامنه را انجام می‌دهند، از یک شخص در کشور دیگر استفاده می‌کنند تا در شرکت‌های خارجی دامنه‌تان را ثبت کند.

در واقع شرکت‌های ایرانی ثبت دامنه سایت، یک واسطه میان خارج و شما هستند و به نوعی، وکالت از طرف شما دارند.

قیمت‌های تمام پسوندها تقریباً در شرکت‌های مختلف یکسان است و تغییرات چندان زیاد نیست. کافی است به شرکت‌های مرتبط مراجعه کنید و نام دامنه‌تان را وارد کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.

برخی از شرکت‌های ثبت دامنه معتبر ایرانی:

برای آنکه راحت‌تر باشید، شرکت‌های معرفی شده خدمات‌هاست و سرور هم ارائه می‌دهند و شما دیگر نیازی نیست برای تنظیم دامنه و هاست، اذیت شوید.

برخی شرکت‌ها هم که به شما خدمات طراحی سایت را ارائه می‌دهند، یک دامنه یا هاست را برایتان در نظر می‌گیرند و این‌گونه تمام کارها را آن‌ها انجام می‌دهند.

لب کلام اینکه . . !

دامنه بخش اصلی یک سایت است و آدرس آن محسوب می‌شود. وقتی می‌خواهید تبلیغات کنید، سایتتان را به دیگران بدهید تا به آن مراجعه کنند، باید دامنه سایتتان را بگویید.

انتخاب دامنه را اصلاً سرسری نگیرید و اگر الان با دقت انتخابش نکنید، قطعاً در برندینگ به مشکل خواهید خورد. قبل از آنکه دامنه‌ای را با پسوند مورد نظرتان انتخاب کنید، مطمئن شوید که کسب و کاری با این نام در شبکه‌های اجتماعی و با پسوندهای دیگر وجود ندارد.

در دوره جامع کسب و کار، به طور کامل به موضوع انتخاب دامنه پرداخته‌ام تا بتوانید از همان ابتدا قوی شروع کنید. صفر تا صد بیزینس را در یک دوره کامل و مفید قرار داده‌ام تا بر روی تک تک مسائل بیزینس مسلّط شوید.

به مطالعه کردن ادامه بدید...