هاست یا سرور، کدام برای سایت شما مناسب است؟

وقتی می‌خواهید سایتی برای کسب و کارتان راه اندازی کنید، علاوه بر خرید دامنه، باید به فکر خرید هاست یا سرور هم باشید. شما بدون داشتن یک هاست، نمی‌توانید سایتتان را راه اندازی کنید. بنابراین هاست و سرور، یک آیتم ضروری برای راه اندازی سایت محسوب می‌شوند.

امّا انواع مختلفی از هاست و سرور وجود دارد و از طرفی، بسیاری حتّی در بین دوراهی خرید هاست یا سرور مانده‌اند. در این مقاله به طور کامل به شما خواهم گفت که بهتر است کدام یک را بخرید و اصلاً چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

علاوه بر این، با انواع مختلف هر کدام آشنا می‌شوید و می‌توانید بهتر برای آنکه سایت خوبی داشته باشید، تصمیم بگیرید.

هاست و سرور چه هستند؟

هاست به معنای میزبان است که به اینترنت متصّل است و وظیفه دارد تا داده‌ها را دریافت و ارسال کند. این داده‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. وقتی می‌بینید که با سرچ کردن دامنه یک سایت، محتویات آن ظاهر می‌شود، درواقع این همان کارهاست است.

تمام داده‌های موجود، دریافت و ارسال می‌شوند. بازدید کنندگان به کمک‌هاست است که می‌توانند محتویات سایت شما را ببیند.

از دستش نده: مثل آب خوردن دامنه سایت‌تان را انتخاب کنید!

هاست انواع مختلفی دارد ک هر کدام کاربرد منحصر به فرد خودشان را دارند و باید با نگاه به زمینه سایت و چگونگی پیاده سازی آن، یکی از انواع‌هاست را انتخاب کنید.

علاوه برهاست، سرور نیز برای اینکار مورد استفاده قرار می‌گیرد امّا کاربردهای متفاوتی نسبت به هاست دارد. دقیقاً مثل سایت، سرور هم انواع مختلفی دارد که با توجّه وضعیّت سایتتان و نیازی که دارید، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب و سایتتان را روی آن بارگذاری کنید.

هاست اشتراکی لینوکس

هاست لینوکس، هاستی است که برای آن دسته از سایت‌هایی مناسب می‌باشد که از تکنولوژی PHP بهره می‌برند. مثلاً اگر سایت خودتان را می‌خواهید با سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس راه اندازی کنید، بهتر است از هاست لینوکس استفاده کنید.

درواقع هاست های لینوکس، از میزبانی بهتری برای تکنولوژی PHP برخوردار هستند.

اگر مخاطبان شما اکثراً ایرانی هستند، باید از هاست لینوکس ایران استفاده کنید. دلیل این موضوع هم روشن است؛ هر چه موقعیت‌هاست به موقعیت کاربرانتان نزدیک‌تر باشد، سایتتان برای آن‌ها سریع‌تر بارگذاری می‌شود.

امّا اگر اکثر مخاطبان شما خارج از ایران هستند، بهتر است از هاستی استفاده کنید که موقعیت آن در اروپا باشد.

هاست لینوکس، می‌تواند هم برای سایت‌هایی استفاده شود که با فناوری وردپرس راه اندازی شده‌اند و هم با سایت‌هایی که با تکنولوژی PHP پیاده سازی شده‌اند.

در لیست زیر می‌توانید برخی از شرکت هایی که خدمات هاست لینوکس ارائه می‌دهند را ببینید:

هاست اشتراکی ویندوز

هاست ویندوز، برای آن دسته از سایت‌هایی مناسب است که از تکنولوژی ASP و بانک اطلاعاتی MYSQLSERVER بهره می‌برند. اگر سایتتان را با وردپرس یا با استفاده از تکنولوژی ASP و بانک اطلاعاتی مای اس کیو آل سرور راه اندازی کرده‌اید، بهتر است از هاست ویندوز استفاده کنید.

همانندهاست لینوکس، اگر اکثر مخاطبان شما در ایران هستند، بهتر است از هاست ویندوز ایران استفاده کنید تا مخاطبان شما، سریع‌تر به محتویات سایتتان دسترسی پیدا کنند.

از دستش نده: بیزینس در سوشال مدیا یا وب سایت؟

امّا اگر اکثر مخاطبان شما را کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند، بهتر است از هاست اروپا استفاده کنید تا مخاطبانتان برای دیدن محتویات سایت، با مشکل مواجه نشوند.

هاست ویندوز نسبت به هاست لینوکس قیمت بالاتری دارد. نه اینکه نتوانید از هاست ویندوز برای سایت‌های وردپرسی یا سایت‌هایی که از تکنولوژی PHP استفاده می‌کنند، به کار ببرید، امّا به دلیل هزینه بالاتر و ارتباط بهترهاست لینوکسی با چنین سایت‌هایی، بهتر است از هاست لینوکسی استفاده کنید.

هاست های ویندوزی معمولاً در دنیای امروز، کاربرد کمتری نسبت به هاست های لینوکسی دارند. یکی از دلایل اصلی این اتفاق هم وجود سیستم‌های مدیریت محتوایی همچون وردپرس است.

در لیست زیر می‌توانید برخی از شرکت هایی که خدمات هاست ویندوز ارائه می‌دهند را ببینید:

هاست وردپرس

برخی از شرکت‌های هاستینگ در ایران و خارج، هاست وردپرس هم ارائه می‌دهند. تفاوت اصلی بین‌هاست وردپرس و هاست اشتراکی، پیکربندی سرور است.

اگر سایتتان را با وردپرس راه اندازی کرده‌اید، می‌توانید از هر دو  هاست اشتراکی و وردپرس  استفاده کنید. امّا باید در نظر داشته باشید که‌ هاست های اشتراکی، برای سایت‌های وردپرسی بهینه سازی نشده‌اند. درواقع پیکربندی سرور کاملاً عمومی است و بهینه سازی برای وردپرس انجام نشده است.

امّاهاست وردپرس، به نحوی پیکربندی شده است که برای سایت‌های وردپرسی بهینه باشد تا از اختلالات احتمالی جلوگیری شود. بنابراین اگر سایتتان با وردپرس راه اندازی شده است، بهتر است از هاست وردپرس بجای هاست اشتراکی استفاده کنید.

در لیست زیر می‌توانید برخی از شرکت هایی که خدمات هاست وردپرس ارائه می‌دهند را ببینید:

هاست دانلود

سایت‌هایی که حجم بالایی از موزیک، فیلم و سریال و هر فایل دانلودی را منتشر می‌کنند، بایستی از هاست دانلود استفاده کنند.

توجّه کنین که وقتی‌هاست دانلود بگیرین، باید یک‌هاست جداگونه هم برای سایتتون بگیرین! یعنی اگر سایت موزیک، فیلم و مشابه این‌ها می خواین راه بندازین، باید علاوه بر یک‌هاست برای سایتتون، یک‌هاست دانلود هم بگیرین!

می‌توانید فایل‌هایتان را درهاست اصلی سایت قرار دهید ولی اینکار سبب می‌شود تا بسیار به هاست اصلی فشار وارد شود و اختلالاتی را به وجود آورد. به کمک‌هاست دانلود، کاربران زیادی می‌توانند فایل‌های بسیار با حجم زیاد را دریافت کنند و دیگر نگران بروز اختلالات نخواهید بود.

در لیست زیر می‌توانید برخی از شرکت هایی که خدمات هاست دانلود ارائه می‌دهند را ببینید:

سرور مجازی

سرور مجازی یا وی پی اس، قسمتی از یک سرور است که به وسیله مجازی ساز، جدا شده و برای مشتریان در نظر گرفته می‌شود. این سرورها، دارای سیستم عامل اختصاصی و دسترسی‌های ادمین و روت هستند.

یکی از اصلی‌ترین مزایای این سرورها، امکان نصب نرم افزارهای مختلف بر روی آن است.

علاوه بر امکان نصب نرم افزارهای مختلف بر روی سرور، می‌توانید انتظار امنیت بالاتر هم داشته باشید. معمولاً هاست های اشتراکی، امنیت چندان بالایی ندارند و به همین دلیل بسیاری ترجیح می‌دهند از سرور مجازی استفاده کنند.

از دستش نده: حضورِ آنلاین یا فروشِ آنلاین؟

البته سرورهای مجازی هم به نوعی با دیگر کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود و اینگونه نیست که سایت شما فقط از یک سرور استفاده کند.

با خرید سرور مجازی، دیگر نگران بروز اختلالات مشابه در هاست های اشتراکی نخواهید بود. البته که چنین سرورهایی، هزینه بسیار بالاتری نسبت به هاست های اشتراکی دارند.

در لیست زیر می‌توانید برخی از شرکت هایی که خدمات سرور مجازی ارائه می‌دهند را ببینید:

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی، همان سرور مجازی است با این تفاوت که دیگر سرور مورد استفاده، با دیگر کاربران به اشتراک گذاشته نمی‌شود و شما می‌توانید کاملاً از آن به طور اختصاصی برای سایت خودتان استفاده کنید.

به همین دلیل، قطعاً باید انتظار سرعت بی نظیری را از سرورهای اختصاصی داشته باشید. اصلی‌ترین مزیت سرورهای اختصاصی نسبت به سرورهای مجازی هم دقیقاً همین سرعت بسیار بالایی است که برای سایتتان فراهم می‌کند.

از نظر دیگر مشخصات، این دو سرور تقریباً مشابه یکدیگر هستند. در سرور اختصاصی، شما امکان مدیریت منابع را دارید و این انعطاف پذیری می‌تواند یک نقطه قوت برای سرورهای اختصاصی نسبت به هاست ها یا سرورهای مجازی باشد.

در لیست زیر می‌توانید برخی از شرکت هایی که خدمات سرور مجازی ارائه می‌دهند را ببینید:

سرور یا هاست، کدام یک برای شما مناسب است؟

وقتی در ابتدای راه هستید و می‌خواهید سایت کسب و کارتان را راه اندازی کنید، بهتر است از هاست اشتراکی استفاده کنید. درواقع شما در همان ابتدا اصلاً بازدیدکننده‌ای ندارید و شاید تا چند وقت، مخاطبان کمی به سایت شما سر بزنند.

بنابراین نباید به فکر سرور و یا هاست های گران قیمت باشید. شاید بتوان گفت تا زمانی که به 10 هزار کاربر در ماه نرسیده‌اید، نیاز نباشد از سرور یا هاست با فضای زیاد استفاده کنید. برخی از کسب و کارهای نوپا، در همان ابتدا به سراغ بهترین و گران قیمت‌ترین هاست یا سرور می‌روند و قطعاً چیزی جز شکست در انتظارشان نخواهد بود.

امّا وقتی بازدیدکنندگان سایتتان بیشتر شد، باید به فکر خرید یک‌هاست بهتر یا سرور باشید. در این وضعیت اگر به فکر خریدهاست بهتر یا سرور نباشید، با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شوید و کاربران آنقدر از بودن در سایت شما عذاب خواهند کشید که حتّی نمی‌خواهند یک ثانیه در سایتتان بچرخند.

در نهایت بسیاری از کاربرانتان را از دست می‌دهید؛ بسیاری از کاربرانی که می‌توانستند تبدیل به مشتری شوند و سودتان را افزایش دهند.

لب کلام اینکه . . !

هاست یا سرور، لازمه هر سایتی است و اصلاً بدون آن‌ها نمی‌توانید سایتی را راه اندازی کنید. از آنجایی که تنوع در میان‌ هاست ها و سرورها بسیار زیاد است و شرکت‌های هاستینگ، انواع مختلفی را ارائه می‌دهند، باید کاملاً محتاط باشید تا هم سایت خوبی برای کاربران فراهم کنید و هم هزینه‌های اضافی ایجاد نکنید.

آنلاین سازی کسب و کار و هر آنچه که برای آنلاین کردن کسب و کارتان نیاز دارید، به طور مفصل و کامل، در دوره جامع کسب و کار آموزش داده می‌شوند. دوره جامع کسب و کار برای افرادی مناسب است که می‌خواهند یک بیزینس را شروع کنند و یا بیزینسی را در گذشته شروع کرده‌اند امّا احساس می‌کنند همه چیز را درباره یک بیزینس نمی‌دانند.

صفر تا صد بیزینس را در این دوره آموزش خواهید دید و می‌توانید با خیال راحت، هر ایده‌ای که به ذهنتان می‌آید را به واقعیّت تبدیل کنید.

به مطالعه کردن ادامه بدید...