آیا قانون جذب وجود دارد؟

 

حقیقت قانون جذب چیست؟ آیا قانون جذب وجود دارد؟

قانون جذب باوری است به این معنا که هر چیزی را که افکار شما روی آن تمرکز کند، کائنات می‌سازد و برایتان مهیا می‌کند. بسیاری عقیده دارند این یک قانون جهانی است که «چیزهای شبیه به هم، جذب یکدیگر می‌شوند». قانون جذب می‌گوید نتایج افکار مثبت، همیشه پیامدهای مثبتی هستند و همین مورد برای افکار منفی هم صادق است که همیشه منجر به نتایج منفی می‌شوند!

متاسفانه برای معتقدان قانون جذب، پرسش در مورد اعتبار این قانون چیزی شبیه به کفر و ارتداد است. قانون جذب برای آنها اعتقادی شبیه به اعتقاد راسخ مذهبی ایجاد می‌کند. اما در عین حال برای افرادی که درگیر آن نیستند، حتی بحث کردن در مورد احتمال وجود چنین قانونی احمقانه است!

اولین پست در رابطه با این موضوع، پستی با نام «تابلوی آرزوهایت را دور بینداز» در وب‌سایت معتبر psychologytoday بود. نویسنده آن Neil E. farber پس از دویست و پنجاه هزار بازدید و ایمیل‌های فراوان حاوی نفرت، قصد داشت مطمئن شود درک کاملی از قانون جذب دارد. پس شروع به خواندن تمام کتاب‌های خالقان این قانون در اواخر قرن نوزدهم کرد و توسط یکی از نویسندگان مشهور راز، تبدیل به یک «متخصص ارشد قانون جذب» شد. سپس «تابلوی آرزوهایت را دور بینداز 2» را منتشر کرد و این بار بازخوردهای مثبت بیشتری داشت.

 

آیا قانون جذب وجود دارد؟ (بررسی ۱۴ دلیل در رد قانون جذب)

این مطلب برای کسانی است که از قانون جذب چیزی نمیدانند و یا اگر اطلاعاتی در مورد آن دارند، به دنبال حقیقت هستند و از تعصبات در این مورد به دور هستند. همینطور این مطلب برای کسانی که در به کار بستن قانون جذب شکست خورده‌اند و به دنبال حل معمای خود با قانون جذب هستند. پس بیایید باهم این ۱۴ دلیل را بررسی کنیم.

 

 دلیل اول - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب شبه‌علم است و نه علم. طرفداران قانون جذب ادعا میکنند که این قانون بر اساس نظریات علمی است. در بهترین حالت، این قانون شبهعلم متافیزیکی است که نتایج آن بر مبنای فرضیاتی پر از خطا، بی‌پایه و غالباً نادرست قرار گرفته‌اند. تعدادی از آنچه را که معتقدین به قانون جذب نام آنها را حقایق علمی گذاشته‌اند باهم بررسی می‌کنیم. اینها حقایقی علمی هستند که اساس علمی قانون جذب را نشان می‌دهند!

  • الکترون‌ها بار مثبت دارند !
  • در فیزیک چیزهای شبیه به هم جذب یکدیگر می‌شوند!
  • فکر کردن، ماده مغز را تحلیل می‌برد 
  • تنها اتر (نه هوا) نور و اندیشه را انتقال می‌دهد!
  • اتر همه ذهن‌ها را به هم متصل می‌کند. وقتی دو یا چند ذهن به هم نزدیک شوند، «مواد ذهنی» ترکیب می‌شوند و یک «شاه ذهن» سوم می‌سازند
  • ارتفاعات بالاتر، اکسیژن بیشتری دارند و هوا در آنجا برای تنفس بهتر است!
  • ارتعاش سریع صوت، آن را تبدیل به گرما، سپس نور و سپس اندیشه می‌کند!
  • کائنات اسم‌ها را می‌شوند نه صفات و توصیف‌کننده‌ها را. به عبارتی تنها تصاویری از افکار شما را می‌بیند

 

 دلیل دوم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب یک قانون بدون هدف به نظر می‌رسد و بجای آنکه کائنات به ارزش‌های شما پاداش دهند (مثل انسان‌دوستی، اخلاق مداری، انسانیت)، به خواسته‌های شما پاداش می‌دهد (امیال مادی و...). مادی‌گرایی و ثروت، مهم‌ترین جلوه‌های قانون جذب هستند. شما هدف خاصی را بر مبنای خواسته‌ها و نه ارزش‌ها انتخاب می‌کنید و چون مبنای هدف‌تان را خواسته‌هایتان قرار داده‌اید آنها اهدافی اصیل نخواهند بود. رسیدن به یک عشق زمینی، یا یک ماشین امروزی نمی‌توانند آینه‌ای در مقابل کائناتی که ما می‌شناسیم باشند.

 

 دلیل سوم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب بر خلاف نظر بسیاری از معتقدین به قانون جذب که در حد خواننده‌های عادی کتاب راز هستند (و نه متخصصین این حوزه) اعتقاد دارد عمل کردن آن چیزی نیست که شما را به خواسته‌هایتان می‌رساند! آنها میگویند تنها راه تبدیل افکارتان به واقعیت این است که اینطور باور و زندگی کنید که همین حالا به هدف خود رسیده‌اید. مثلاً اگر خودرویی را می‌خواهید، شما باید طوری زندگی کنید که گویا به آن خودرو رسیده‌اید و درحال حاضر آن را دارید. یکی از متخصصان قانون جذب، استر هیکس می‌گوید: «شما به قانون جذب پا نگذاشته‌اید تا با استفاده از عمل و تلاش چیزی را ایجاد کنید». چرا که عمل به کائنات نشان می‌دهد که شما آن را ندارید و به توانایی او در ارائه آن چیز برای شما شک دارید! درحالیکه برای بیشتر انسان‌های عاقل واضح است که برای رسیدن به هدف باید دست به عمل زد.

 

 دلیل چهارم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب بی‌برنامه است به این معنا که اگر بهترین راه برای رسیدن به هدفی این باشد که طوری زندگی کنید که انگار آن را بدست آورده‌اید، پس دیگر دلیلی ندارد برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی به کائنات نشان می‌دهد که شما به توانایی‌اش شک دارید و ایمان ندارید! شک منفی است و شما منفی‌های بیشتری جذب می‌کنید! و به آنچه مورد نیازتان بود دست نمی‌یابید. جک کنفیلد می‌گوید.«ما کاری نداریم که چطور اتفاق می‌افتد. به کائنات اعتماد کنید تا به شیوه خودش آن را برایتان ارائه کند.». اما حقیقت علمی چیز دیگریست و مطالعات نشان می‌دهند که این نوع تفکر منجر به رضایت کوتاه‌مدت بیشتری می‌شود و شانس کمتری برای دست‌یابی به اهداف ایجاد می‌کند.

 

 دلیل پنجم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

وقتی طوری زندگی می‌کنید که انگار به اهداف خود رسیده‌اید، هیچ دلیل وجود ندارد که ضرب‌العجل یا برنامه زمانی مشخص تهیه کنید. همانطور که نویسنده راز، راندا برن بیان می‌کند، «تهیه چیزی که شما درخواست می‌کنید برای کائنات زمانی نمیبرد». درحالی‌که تحقیقات علمی در مورد هدف‌گذاری، از اهمیت ایجاد برنامه زمانی و ضرب‌العجل برای کسب موفقیت حمایت می‌کنند، متخصصان قانون جذب ادعا می‌کنند که گذاشتن ضرب‌العجل برای کائنات جهت رسیدن به هدفتان، درست نیست! این یک تضاد با نتایج تحقیقاتی است که به مراتب رسمی‌تر و علمی‌تر از قانون جذب به نظر می‌رسند.

 

 دلیل ششم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب در تضاد با مدیریت کردن چالش‌ها در زندگی شخصی است. قانون جذب میگوید وقتی با چالشی روبرو می‌شوی نباید به دنبال حل آن باشی. چرا که چالش‌ها افکار منفی به حساب می‌آیند و باید از آنها اجتناب کرد! به علاوه، اگر از نظر تئوری شما به هدفتان رسیده‌اید، نباید چالشی وجود داشته باشد! وقتی شما به چالش‌ها فکر می‌کنید، به کائنات نشان می‌دهید که هنوز با خواسته‌تان زندگی نکرده‌اید و گویا شک دارید که همین حالا به آن رسیده‌اید! همانطور که استر هیکس بیان کرده است: «وقتی فهمیدی که فکر کردن در مورد چیزی که نمی‌خواهی تنها نتیجه‌اش این است که آن چیزها را وارد زندگی‌تان می‌کند، کنترل کردن افکارتان دیگر کار سختی نیست». همانطور که میبینید او ادعا میکند که نباید به چالش‌ها فکرد کرد. در دنیای امروز، نتایج را افراد بزرگ و کمپانی‌های بزرگی میگیرند که با برنامه‌ریزی از پیش، تمام چالش‌های آینده را پشت سر می‌گذارند. اما قانون جذب شما را از این نعمت محروم می‌کند!

 

 دلیل هفتم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب بدون رحم است! می‌دانم که اگر از معتقدان به این قانون بوده‌اید این‌قدرها هم افراطی فکر نمیکرده‌اید! اما حقیقت این است آنچه نویسنده‌گان و تبلیغ کنندگان این قانون بیان کرده‌اند چیز متفاوتی است. قانون جذب می‌گوید در هیچ کار منفی مثل امور خیریه یا کمک به نیازمندان مشارکت نکنید! این کارهای منفی‌ فقر بیشتری را جذب می‌کنند! والاس واتلز، یکی از بنیان‌گذاران قانون جذب نوشته است:

«در مورد فقر صحبت نکنید؛ به بررسی آن نپردازید و خود را به آن مشغول نکنید. زمان خود را صرف امور یا جنبش‌های خیریه نکنید. کار خیری به جای ریشه‌کن کردن بدبختی‌ها، آنها را همیشگی می‌کند و توجه کامل خودتان را به ثروتمندان بدهید و فقر را فراموش کنید»

راندا برن در کتاب راز، یک قدم فراتر می‌رود. او می‌گوید:

«اگر کسی را دیدید که اضافه وزن دارد، به او توجه نکنید. اگر به بیماری فکر کنید یا در مورد آن صحبت کنید، بیمار می‌شوید. به هر چیزی فکر کنید یا در اطراف هر چیزی باشید، خوب یا بد، آن را به سر خود می‌آورید.»

اگر به قانون جذب باور دارید، از حرفه‌هایی مثل «کمک‌رسانی یا سلامت»، پزشکی، پرستاری، کار در بیمارستان، منشی‌گری، روان‌شناسی، افسری پلیس، بهیاری و غیره باید دوری کنید! همینطور شما اگر یک متخصص لاغری هستید، احتمالاً خودتان باید از چاقی رنج ببرید چرا که هرروز به مراجعینی فکر و توجه می‌کنید که از چاقی رنج می‌برند! از کارهایی که باعث می‌شوند با مردم فقیر نیز در ارتباط باشید مثل حسابداری و امور مالی، بانک‌داری و وکالت اجتناب کنید! در این مورد نیز تحقیقات نشان می‌دهند کارهای خیر، همدردی و کار داوطلبانه هم برای ارائه دهنده و هم دریافت کننده آن مفید هستند. اما قانون جذب اعتقادی بر خلاف این دارد، بدون آنکه شواهد و مستنداتی ارائه دهد.

 

 دلیل هشتم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب شما را به دوری از کمک گرفتن تشویق می‌کند. چون شما همیشه چیزی را جذب می‌کنید که در مورد آن فکر می‌کنید پس نیاز دارید از هر نوع دریافت کمک در هنگام مشکلات و بیماری‌ها دوری کنید. سرطان دارید؟! رهایش کنید و به دکتر نروید تا سلامت به سمت شما جذب شود! در غیر این صورت همان سرطان جذب شما خواهد شد! در صورتی که تحقیقات نشان می‌دهد که گروه‌های حمایتی مثل حامیان سرطان سینه واقعاً مفید هستند و به بیماران کمک می‌کنند و البته این‌ها همگی با اعداد و ارقام و آمارهای شفاف اثبات شده‌اند. اما قانون جذب به غلط و بدون مدرک میگوید که شما مشکلات خود را بدتر می‌کنید!

 

 دلیل نهم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

برای استفاده از قانون جذب شما نیاز دارید که بطور مستمر در یک آینده غیر واقعی زندگی کنید. آنها می‌گویند این ایمان به کائنات را نشان می‌دهد. فکر کردن در مورد برنامه‌ها، کارها و چالش‌ها ناسازگار با قانون جذب و از افکار منفی هستند. پس قانون جذب می‌گوید این کارها را فراموش و روی نتیجه تمرکز کنید! بدون پشیمانی برای زمان حال زندگی کنید!

این دقیقاً همان ناآگاهی است. درک کامل از جایگاهی که در آن حضور دارید و درک درستی از زمان حال و متوجه آن بودن، از جنس آگاهی هستند و ثابت شده است که مزایای بزرگی برای سلامت انسان و رفاه دارند و باعث افزایش شادی و رضایت بیشتر از زندگی می‌شوند.

 

 دلیل دهم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب باعث ملامت و سرزنش شما می‌شود! قانون جذب می‌کوید مثبت باید همیشه مثبت را جذب کند. پس اگر اتفاق بدی برای اطرافیان شما رخ دهد، شما مسئول آن هستید. چرا که شما اگر به درستی مثبت می‌بودید، نباید پای بدی به زندگی اطرافیانتان باز می‌شد. در قانون جذب فرض می‌شود که شما نه تنها افکار و اعمال خود را کنترل می‌کنید، بلکه مسئولیت افکار و اعمال اطرافیان خود و طبیعت را نیز به عهده دارید!

 

 دلیل یازدهم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب می‌گوید تنها دلیلی که ممکن است چیز بدی برایتان رخ دهد این است که افکار بدی داشته‌اید. اگر کسی از پشت به خودروی شما بزند، 100% تقصیر شماست. اگر سرطان سینه بگیرید، 100% تقصیر شماست ( و نه حتی ژنتیک شما). اگر مورد تجاوز یا سوء‌استفاده قرار بگیرید، 100% تقصیر شماست. کودکانی که توسط تروریست‌ها کشته می‌شوند، نوزادان مریضی که در واحد مراقبت‌های ویژه هستند، قربانی‌های سیل، طوفان، بلایای طبیعی، هولوکاست، بله همه تقصیر خودشان بوده!  اما در دنیای امروز، به عنوان یک متفکر هرچند آماتور در اعماق وجودمان می‌دانیم که حتی اشاره کردن به این موضوع احمقانه است. با این حال، این یکی از مقدمات اساسی قانون جذب است: شما هرگز چیزی را که به آن فکر نمی‌کنید، جذب نخواهید کرد.

اصول بنیادین قانون جذب میگویند وقتی اتفاق بدی برای کسی می‌افتد، آن شخص را سرزنش کنید! برای کسانی که سرطان یا بیماری دیگری دارند یا کودکانشان از فقر گرسنگی می‌کشند ناراحت نباشید، چرا که خودشان آن را به سر خود آورد‌‌ه‌اند. چه چیزی باعث چاقی می‌شود؟ سوخت و ساز کم؟ نه، فکر به چاقی! متخصصان قانون جذب در این مورد 

«بیماری نمی‌تواند در بدنی زندگی کند که در یک وضعیت احساسی سالم قرار دارد»(باب پرکتور).

«افکار و اعمال نیک، هرگز نتایج بد تولید نمی‌کنند. افکار و اعمال بد هرگز نتایج نیک تولید نمی‌کنند. رنج کشیدن همیشه اثر فکر غلط در یک جهت مشخص است» (جیمز آلن).

«اگر انسان تنها به افکار سلامتی کامل فکر کند، می‌تواند سلامت کامل را درون خودش ایجاد کند ...» (والاس واتلز).

«هر شخص تمام جنبه‌های زندگی خود را تولید می‌کند. ما در طول زندگی خود، سلامتمان را کاملاً تحت کنترل داریم. هیچ تصادفی وجود ندارد» (استر هیکس).

 

 دلیل دوازدهم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب یک «قانون کامل» به نظر می‌رسد که باید منجر به زندگی «کامل» شود. اما زندگی کامل نیست. زندگی نمی‌تواند بی‌نقص باشد. اما چرا؟ مشکل این طرز تفکر چیست؟ چرا نباید انتظار کامل‌ترین زندگی را داشته باشیم؟ خیال‌بافی و تلاش برای کمال، باعث می‌شود در کوتاه مدت حس بهتری داشته باشید اما در واقع شانس شما برای دست‌یابی به اهدافتان را کاهش میدهد. کمال‌طلبی منجر به اندوه و سرزنش بیشتری می‌شود. اگر بخواهید همیشه با نتایج بی‌نقص راضی شوید، سلامت بی‌نقص، بدن بی‌نقص، خانواده بی‌نقص، ازدواج بی‌نقص، دوستی بی‌نقص، کودکان بی‌نقص، خانه بی‌نقص، شغل بی‌نقص، زندگی بی‌نقص؛ آنگاه یک ناامیدی بی‌نقص در انتظار شماست. تحقیقات این گفته‌ها را تأیید می‌کنند.

 

 دلیل سیزدهم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

قانون جذب اثری شبیه به دارونما دارد. دارونما ماده غیرفعال و بی‌اثری است که به وسیله تلقین وضیعت شخص را بهبود می‌دهد. هرقدر انتظارات و باورهای شما در مورد اثرگذاری چیزی بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای ایجاد پاسخ مثبت وجود دارد. ذهن ابزار قدرتمندی است. ما می‌توانیم از طریق تصور کردن، ضربان قلب یا فشار خونمان را افزایش یا کاهش دهیم. اما این موارد با ادعاهای قانون جذب کاملاً متفاوت است. 

 

 دلیل چهاردهم - آیا قانون جذب وجود دارد؟ 

شواهد روایی و داستان‌های شخصی قابل اتکا نیستند. شواهد مؤثر بودن قانون جذب در دست‌یابی به اهداف، غیرعلمی و همراه با گزارش شخصی هستند. البته این موضوع دلیلی بر رد قانون جذب نیست اما کمک می‌کند تا به دقت مشخص کنید که می‌خواهید زمان، پول و انرژی خود را در چیزی صرف کنید.

مردم موفقیت‌هایشان را بیش از شکست‌هایشان منتشر می‌کنند. ما تمایل داریم بین چیزهای بی‌ارتباط، ارتباط ایجاد کنیم. باور به قانون جذب می‌گوید که پشت داده‌های تصادفی معنایی هست. در صورتی که ابر رایانه‌ها و انسان‌ها هوشمند امثال محققین هنوز به چنین ارتباطی پی نبرده‌اند. در قانون جذب بدون توجه به تعداد دفعاتی که نشدن‌ها را تجربه می‌کنیم، روی اتفاق افتادن‌ها تمرکز می‌کنیم و نتیجه میگیریم که تمام زندگی ما پر از اتفاقات خوب است؛ آنهم در پی استفاده از قانون جذب! قانون جذب به شما می‌گوید می‌خواهی من را ثابت کنی؟ پس افکار منفی و اتفاقات منفی را نادیده بگیر. و وقتی شما آنها را نادیده میگیرید نمی‌توانید به درستی واقعیت را محاسبه کنید. شما نمی‌توانید محاسبه کنید و ببینید که بعد از افکار مثبت‌تان، همچنان درصد بالایی از اتفاقات منفی برای شما رخ می‌دهد چون نمی‌خواهید آنها را ببینید. چند بار به شخصی فکر کردید و او تماس نگرفت؟ از میان دو هزار نفری که که امروز به آنها فکر کردم، تنها دو نفرشان تماس گرفتند. این درصد زیادی نیست! یک در هزار! اما اگر فقط به افرادی که تماس گرفتند فکر کنیم، داستان طور دیگری می‌شود و می‌پنداریم که به هرکه فکر کردیم با ما تماس گرفته! من به فلانی فکر کردم و او به من زنگ زد!

اگر وبسایت و پست‌های قوانین جذب را بخوانید، فکر میکنید که می‌تواند بیش از 90% مؤثر باشد. اما اگر با متخصصانی صحبت کنید که با مردمی که از قانون جذب استفاده می‌کنند سر و کار داشته باشند داستان کاملاً متفاوت است. نرخ شکست خیلی زیاد است! بخاطر این بدبینی و ناامید کردن شما از قانون جذب متأسفم اما این چیزها را باید با شما درمیان می‌گذاشتم. چرا که میلیون‌ها نفر در حال تلف کردن وقت، پول و انرژی خود در یک سیستم زیان‌آور و ناکارآمد هستند که میلیون‌ها دلار را نصیب نویسندگان و تولید کنندگان فیلم‌هایش کرده است

 

ترجمه شده از مقاله Neil Farber M.D, Ph.D., CLC, CPT توسط آرین سلیمانی

 

به مطالعه کردن ادامه بدید...