ایلان ماسک کیست و چطور به اینجا رسید؟

 

فکر نکنم کسی نام ایلان ماسک را نشنیده باشد. اگر این آدم فقط در یک زمینه خاص فعالیت می‌کرد، احتمالش بود که او را نشناسید امّا در هر جایی که به آیندۀ بشر کمک کند، این شخص حضور دارد. به هر حال به احتمال زیاد یک سری اطلاعات کلی راجب او دارید.

ایلان ماسک کسی است که این روزها سر و صدای زیادی به‌ پا کرده است. البته همۀ این‌ها، تقصیر آی کیو بالا و پشتکاری است که هیچوقت او را متوقف نکرده‌اند. به هر حال، خیلی از اتفاقاتی که هیچوقت بشر به فکرش هم نمی‌رسید، به دست این شخص محقق شده‌اند.

به مدیریت زمان خیلی اهمیت می‌دهد امّا اگر کمترین زمان ممکن برای کاری 20 سال هم باشد، فرقی نمی‌کند. ایلان ماسک هم قرار است مردم را به زیر زمین بفرستد و هم فضا را به نام خودش بزند. کمی ترسناک است ولی به این راحتی‌ها (البته به هیچ روشی) نمی‌توان جلوی این مرد باانگیزه ایستاد!

من فکر میکنم همۀ ما، حق داریم دربارۀ کسی که در روی کرۀ زمین و حتّی در فضایی که ما بخش بسیار کوچکی از آن هستیم، فعالیت می‌کند، اطلاعاتی داشته باشیم. البته خیلی این روزها، دربارۀ ایلان ماسک صحبت می‌شود.

 

 

   کتاب بخوانیم: چیزهایی که دربارۀ موفقیت به شما نمی‌گویند! خرید کتاب جادوی شناخت

 

همۀ صحبت‌ها هم مثبت نیستند و برخی از آن‌ها، خیلی شیک، از کارهای ایلان ماسک انتقاد کرده‌اند.

در این مقاله، به طور کامل با شخصیت ایلان ماسک آشنا می‌شوید و دربارۀ تمام ایده و شکست‌های او می‌خوانید. پیشنهاد میکنم حتی یک خط از این مقاله را از دست ندهید. چون خیلی از آن‌ها می‌توانند برای شما کمک کننده و انگیزه دهنده باشند.

 

ایلان ماسک، یک فرازمینی شبه انسان

باور کنید این را من نمیگویم. حرف‌هایی به صورت پراکنده منتشر شده بود که بیشتر جنبه طنز داشتند. حرف‌هایی که می‌گفتند ایلان ماسک یک فرازمینی است که در نقش جاسوس وارد کرۀ زمین شده است و می‌خواهد کارهایی بکند تا سر از کار انسان‌ها در بیاورد!

اما به‌هرحال، ایلان ماسک احتمالا یک موجود فضایی نیست. در 28 ژوئن سال 1971 میلادی بود که ماسک (ایلان ریو ماسک) در پرتوریا آفریقای جنوبی به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی خودش را در 17 سالگی در دانشگاه پرتوریا شروع کرد ولی خیلی زود، به کانادا مهاجرت کرد.

در دانشگاه کانادا هم زیاد نماند و 2 سال بعد، به دانشگاه پنسیلوانیا ایالت متحده امریکا رفت. پس از اینکه مدرک اقتصاد و فیزیکش را گرفت، تصمیم گرفت به دانشگاه استنفورد برود.

پدر ایلان ماسک یک شخص افریقایی و مادرش، کانادایی بود. ماسک تا کنون سه بار ازدواج کرده که از سال 2000 تا 2008 میلادی مربوط به جاستین ماسک و دو ازدواج بعدی، با بازیگر مطرح انگلیسی یعنی تلولا رایلی بوده است.

جالب است بدانید که آقای ماسک، 6 فرزند دارد و اسم آخرین آن‌ها، یک اسم عجیب غریبی دارد که به اندازه‌ای که مَمَّد در ایران محبوبه، این اسم در دنیا کمیابه! اسم این بچه X Æ A-Xii است؛ میدونم، منم نخوندمش!

 

ایلان ماسک: از استخدام تا جرقه‌های کارآفرینی

ایلان ماسک وضعیت مالی خوبی نداشت. به همین دلیل، خیلی به دنبال استخدام شدن در شرکت‌های مختلف بود. وقتی ماسک 28 سالش بود، دنیای اینترنت تازه داغ شده بود و کسب و کارهای آنلاین کمی در آن فعالیت می‌کردند.

ماسک هم که از کودکی به برنامه‌نویسی علاقه داشت و حتی یک بازی هم ساخته بود، تصمیم گرفت تا دانشگاه خود را رها کند و به سمت دنیای آنلاین برود. در واقع او این را یک فرصت می‌دید و در همان سال‌ها، به عنوان اولین ایده خود، استارتاپ بسیار کوچک نرم افزاری به نام "زیپ 2"را به همراه برادرش تاسیس کرد.

 

 

  میخوای مثل ایلان ماسک حواست به زمانت باشه؟ پس مقاله قانون پارکینسون رو بخون

 

این استارتاپ، یک راهنمای شهری بود که با خبرگزاری‌هایی مثل "نیویورک تایمز" و "شیکاگو تریبون" قرارداد می‌بست.

4 سال بعد، شرکت "کامبک" که در حال حاضر با "اچ پی" ادغام شده است، این استارتاپ را به ارزش 307 میلیون دلار خریداری کرد که 7 درصد سهام متعلق به ایلان ماسک بود.

 

ایکس دات کام: رویای بعدی ایلان ماسک

 پی پَل را که می‌شناسید. در سال 1999 ایلان ماسک یک شرکت به نام "ایکس دات کام (X.COM)" را تاسیس کرد که در زمینۀ خدمات مالی آنلاین فعالیت می‌کرد. یک سال بعد، یعنی در سال 2000 میلادی، شرکت "کانفینیتی" با این شرکت ادغام شد و برندی به نام "پی پَل" به وجود آمد.

2 سال بعد بود که کمپانی "ای‌بی"، تصمیم گرفت پی پَل را به مبلغ یک و نیم میلیارد دلار خریداری کند. از این مبلغ، 11 درصد یعنی 165 میلیون دلار به ایلان ماسک رسید.

امّا در نهایت، ماسک می‌خواست که تمام زیرساخت‌های پی پَل را از کمپانی "یونیکس" به کمپانی "مایکروسافت ویندوز" منتقل کند. این دقیقاً باعث شد تا هیئت مدیره تصمیم بگیرد ماسک را از سمت مدیریت شرکت، کنار بگذارد. به نوعی ایلان ماسک، از شرکتی که روزی خودش آن را به وجود آورده بود، اخراج شد.

 

ایلان ماسک دست بردار نبود: اسپیس اکس به میدان می‌آید

ماسک تصمیم گرفت در سال 2002 میلادی، شرکتی به نام "اسپیس‌اکس" را راه‌اندازی کند که زمینۀ فعالیت آن، اکتشافات فضایی بود. این شرکت، به‌طور کلی همه کار می‌کند تا وارد فضا شود و از همه چیز آن سر در بیاورد. انواع راکت‌ها را می‌سازد تا از دنیای فراتر از زمین، خبردار شود.

راکت "فالکن 1" و "فالکن 9"، دو راکتی هستند که این شرکت پرتاب کرده است.

 

جالبه که بدونین این داداش ما، از بچگی در فضا و این چیزا سیر میکرده. خیلی دلش میخواسته یروزی همچین کاری بکنه و کرد. یک شرکت زده که کم کم براتون ازش میگم تا ببینین که چقدر بزرگ و خفنه.

 

ایلان ماسک حرفش این است که مردم از آینده میترسند. مثلاً خیلی ها فکر می کنند کرۀ زمین قرار است نابود شود یا آنقدر خطرناک باشد که دیگر نتوان زندگی کرد. به همین دلیل، ماسک تصمیم گرفت ایدۀ بلندپروازانۀ خود یعنی زندگی در مریخ را ممکن کند.

 

 

درست در سال 2008 میلادی بود که ایلان ماسک، توانست بالاخره پس از شسکت‌های متوالی، با "ناسا" به توفق برسد. ناسا به این شرکت اطمینان کرده بود که می‌تواند فضانوردان و محموله‌ها را به ایستگاه فضایی برساند.

3 بار راکت‌های SpaceX شکست خورد. بار چهارم بود که راکت به درستی در مدار قرار گرفت و اسپیس اکس توانست به کار خودش ادامه بدهد.

4 سال بعد یعنی در سال 2012 میلادی، این شرکت تصمیم گرفت تا راکت فالکون 9 را که حاوی 1000 پوند محموله بود را به ایستگاه بین المللی فضایی بفرستد که این عملیات، کاملاً موفقیت آمیز بود.

ایلان ماسک، خیلی بر روی نجات آیندۀ بشر و تصاحب فضا تاکید دارد. به تازگی گفته می‌شود که او در حال سرمایه گذاری عظیم برای پروژه شهرسازی روی مریخ است. بله؛ سرمایه گذاری در حدی که الان در یک خانه 37 متری زندگی می‌کند!

 

تسلا موتورز، غول خودروسازی الکتریکی

در سال 2003، دو نفر به نام‌های "ماترین ابرهارد" و "مارک تارپنینگ"، "تسلا موتورز" را تاسیس کردند. این شرکت از همان اول تمرکزش بر روی تولید خودروهای برقی یا الکتریکی بود. ایلان ماسک که عاشق این کارها بود، در سال 2004 میلادی، 70 میلیون دلار بر روی این کمپانی سرمایه‌گذاری کرد.

علارغم اینکه هم ایلان ماسک و هم ابرهارد کارشان را بلد بودند، اما در هنگام عرضه تسلا رودستر، یک اشتباه بزرگ انجام دادند که باعث شد قیمت دو برابر قیمت اصلی خودرو که 92 هزار دلار بود بشود. به همین دلیل شرکت کاملاً به سمت ورشکستگی رفت.

تا جایی که حتّی ماسک خودروی خود را فروخت و پولش را به شرکت تزریق کرد. پس از بهتر شدن اوضاع و تزریق پول، شرکت تسلا موتورز توانست به چند ده میلیارد دلار ارزش برسد.

 

هایپرلوپ، طرحی برای افزایش سرعت جابجایی

هایپرلوپ یکی دیگر از رویاهایی بود ایلان ماسک داشت. درواقع این ایده کمک می‌کند تا سرعت جابجایی بین نقطه A و B افزایش یابد. به کمک همین ایده، می‌توان در مدت زمان کمتری، مثلاً چند دقیقه، بجای چند ساعت، به یک مکان مشخص رسید.

یکی از کاربردهای اصلی این ایده، مربوط به ترافیک خیابان‌ها است. تقریبا در همه جای دنیا، شهرهایی وجود دارند که بسیار شلوغ هستند و هر روز باید در ترافیک، زمان زیادی را سپری کرد. هیچ کس دلش نمی‌خواهد که در ترافیک بماند و بخشی از وقت با ارزشش را، بیهوده سپری کند.

علاوه بر این، ترافیک نقطۀ مقابل نظم است. به همین دلیل، ایلان ماسک یک شرکت به نام "The boring company" راه‌اندازی کرد که هدفش فقط تمرکز بر روی ساخت تونل‌های زیرزمینی است. درواقع این تونل‌ها، به مردم کمک می‌کند تا با ماشین خود، از یک مکان به مکان دیگری بروند.

 

درسته که این شرکت، شرکت خفنیه؛ ولی باور کنین ایلان ماسک فقط 2 3 درصد وقتش رو میزاره و کلا کار رو به خیلی از کساییکه به حمل و نقل علاقه دارن واگذار کرده. برنامه ریزی ایلان ماسک یکی از چیزاییه که کمکش میکنه چندین شرکت رو مدیریت کنه

 

البته هایپرلوپ کمی بحثش از بورینگ متفاوت است. ماسک می‌خواهد هایپرلوپ‌ها سرعت 1287 کیلومتر بر ساعت داشته باشند. (اگر بخواهم بگویم چقدر سریع، یعنی مشهد – تهران تقریباً در 40 دقیقه!)

در یک آزمایش، مشخص شد که یک خودرو با استفاده از تونل‌های ساخت بورینگ، می‌تواند مسافتی را در یک دقیقه و 36 ثانیه به پایان برساند. این در حالی بود که همان مسافت را یک خودرو با پیمودن در سطح خیابان، توانست در 4 دقیقه و 44 ثانیه به پایان برساند.

 

 

 

ایلان ماسک ادعا می‌کند که امن ترین راه جابجایی را قرار است بسازد.

 

ایلان ماسک و هوش مصنوعی: انسان های عجیبی در راه اند

خیلی دلم میخواست که می‌توانستم بگویم از اینده زیاد نگران نباشید امّا حقیقت چیز دیگری است. ایلان ماسک همیشه هدفش این بوده که در برابر ترس‌های واقعی انسان‌ها از آینده بایستد امّا گاهی کارهایی می‌کند که کمی هیجان انگیز و البته ترسناک‌اند.

ماسک علاقۀ بسیار زیادی به هوش مصنوعی دارد و به همین دلیل، دو شرکت "OpenAiو "Neurlinkرا تاسیس کرده است. هدف اُپن ای آی، توسعۀ هوش مصنوعی است. البته همۀ ما می‌دانیم که هوش مصنوعی اگر بیش از اندازه پیشرفت کند، می‌تواند از کنترل خارج شود و اختیارش دیگر دست ما نباشد.

خیلی از فیلم‌هایی که ما میدیدیم، حالا به واقعیت تبدیل شدن. فیلم‌هایی برای انتشار ویروس همه گیر ساخته شده بود که واقعیت پیدا کردن. فیلم ترمیناتور هم یکی از اون فیلمایی بود که خیلی با از کنترل خارج شدن هوش مصنوعی در ارتباط است

 

ایلان ماسک مثل همۀ مردم، نگران از کنترل خارج شدن هوش مصنوعی است. حتی "استیون هاوکینگِ" خدابیامرز هم نگران بود. به همین دلیل ماسک خیلی مواظب است که زیاد هم در این هوش مصنوعی جلو نرود.

شرکت "نرولینک" هم دیگر شرکتی است که هدفش توسعه هوش مصنوعی و در اصل، رشد و تقویت مغز انسان است. در این شرکت، ماسک دائماً به دنبال ایجاد ارتباط‌های قوی بین رایانه و مغز انسان است. نمی‌دانم در چه شغلی مشغول هستید ولی اگر شغل‌تان مربوط به زبان است، تا 5 یا 10 سال دیگر یک فکری به حالش بکنید. چون این شرکت یک تراشه را آزمایش کرده است که دیگر نیازی به یادگیری زبان نیست و همه می‌توانند باهم در ارتباط باشند.

برای آشنایی بیشتر با ایده‌هایی که ایلان ماسک در سرش است، پیشنهاد میکنم حتماً ویدیو زیر را ببینید:

 

 

شکست‌هایی که می‌توانستند ایلان ماسک را متوقف کنند!

آقای ماسک هم مثل خیلی از کارآفرینان و افراد موفق امروزی، طعم شکست را تجربه کرده است. شکست‌هایی که خیلی‌ها تحمل آن را ندارند و وقتی با آن مواجه شوند، خیلی زود کنار می‌کشند. در ادامه چند شکست ایلان ماسک را برایتان می‌گویم تا بدانید که هیچ راه موفقیتی، هموار نیست.

 

  • نت اسکیپ: ایلان ماسک در سال‌هایی که به فکر استخدام شدن بود، هر کاری کرد نتوانست در نت اسکیپ استخدام شود و رد شد.
  • زیپ 2: ایلان ماسک به همراه برادرش این شرکت را تاسیس کرد امّا در نهایت، از سمت مدیریت شرکت خودش اخراج شد.
  • پی پَل: پی پَل در همان ابتدای پیدایشش، یکی از بدترین ایده‌ها محسوب می‌شد. اسم این شرکت در میان 10 تا از بدترین‌ها بود. بعدها از مدیریت پی پَل هم اخراج شد.
  • اسپیس اکس: بارها و بارها موشک‌های ایلان ماسک پرتاب ناموفق داشتند و شرکت را تا مرز ورشکستگی و تعطیلی جلو برد تا اینکه پرتاب چهارم، موفقیت آمیز بود.
  • تسلا: یک اشتباه مدیریتی و استراتژیکی، باعث شد تا شرکت تسلا به یکباره تا مرز ورزشکستگی برود و حتی ایلان ماسک مجبور شود خودروی خودش را برای تزریق پول، بفروشد.

 

تصور کنید چقدر حال‌تان گرفته می‌شود وقتی بفهمید از شرکتی که ایده‌تان را به واقعیت تبدیل کرده بود، اخراج شوید. ایلان ماسک خودش زیپ 2 را تاسیس کرد ولی بعدها اخراج شد و نتوانست در آیندۀ شرکت نقشی داشته باشد.

 

چه چیزی، ایلان ماسک را ایلان ماسک کرد

رسیدن به جایگاه برترین‌های جهان، اصلاً کار آسانی نیست. حتّی کمی رشد کردن هم کار سختی است. ماسک طی سال‌های اخیر، توانسته است رشد بسیار زیادی بکند به طوری که تقریباً در سال 2010 میلادی یک میلیارد مثل صدها نفر دیگر بود تا اینکه توانست به جایگاه نخست ثروتمندترین فرد جهان برسد.

علاوه بر بحث مالی، ماسک رشد بسیار زیادی در زمینه توسعه هوش مصنوعی و حمل و نقل داشته است. خودروهای تسلا هم اکنون غول خودروهای الکتریکی جهان هستند و آنقدر قرار است پیشرفته شوند که بدون هیچ حرکتی، ماشین‌تان شما را به مقصدتان برساند.

 

 

 به قانون جذب اعتقاد داری؟ بیا مقاله جذب رو بخون تا بفهمی اصلاً وجود داره یا نه

 

ایلان ماسک شخصی است که هیچگاه امید خود را از دست نمی‌دهد و دائماً در هر شرایطی، به دنبال راهی می‌گردد تا ایده‌هایش را هر چند ممکن است دیگران مسخره کنند، به واقعیت تبدیل کند. خیلی از ایده‌هایی که امروزه ایلان ماسک آن‌ها را اجرا کرده است، روزی مردم به آن‌ها می‌خندیدند.

 هدف داشتن  یکی از عوامل اصلی برای موفقیت است. وقتی ایلان ماسک هدفی دارد تا جهان را جای بهتری کند یا اینکه زندگی در مریخ را ممکن کند، همه کار برای محقق شدن این ایده‌هایش می‌کند و هیچوقت متوقف نمی‌شود.

 

تفکر منفی درباره ماسک

در سال‌های گذشته، به ویژه سال‌های 2018 تا 2021 میلادی، ماسک با مشکلاتی هم همراه بوده است. خیلی‌ها او را متهم کرده‌اند که بیشتر به فکر منافع خودش است تا نگرانی برای اینده بشر. در واقع بعد از اینکه بسیاری از سرمایه گذاران جهانی، مال و ثروت‌شان را در سرمایه گذاری روی بیت‌کوین باختند، این حمله‌ها شکل گرفت.

علاوه بر این، بسیاری می‌گویند او می‌خواهد تا مریخ را برای خودش کند و به نوعی، روی این سیاره فرمانروا باشد. تاثیر خطرناک کارهای ایلان ماسک در زندگی بشر به خصوص حوزه هوش مصنوعی هم موضوع دیگری است که علیه ماسک شکل گرفته است.

 

لب کلام اینکه . . .

ایلان ماسک کسی است که زندگی را فراتر از آن چیزی می‌بیند که شاید خیلی‌ها تصور می‌کنند. آینده‌ای که حتی شاید خود ماسک هم در آن نباشد، برایش جذابیت دارد. او می‌گوید هدفش از تمام کارهایش، بهتر ساختن آینده است.

ایده‌های ماسک همگی جذاب هستند. اینکه چگونه ایده‌های جذاب برای راه‌اندازی کسب و کار پیدا کنید یا بتوانید یک ایده را به واقعیت تبدیل کنید و یک منبع سودآور برایتان باشد را می‌توانید به صورت کاملاً حرفه‌ای در دوره جامع کسب و کار بیاموزید. فراموش نکنید که این دوره، دوره ناقصی نیست و شما می‌توانید در مدت زمان 3 ماه، همه چیز را از من بیاموزید و بیزینس‌های موفقی راه‌اندازی کنید.

به مطالعه کردن ادامه بدید...