باورهای احمقانه را دور بریزید

باورها و اعتقادهایی که داریم، برای موفقیت اهمیت بسیار زیادی دارند. هر هدف و موفقیتی، نیازمند یک سری از باورها و اعتقادات است که نداشتن آن‌ها، سبب می‌شود تا هرگز نتوانیم آن موفقیت‌ها را به‌دست آوریم.

شما چه باورها و اعتقاداتی دارید؟

برای هدفی که در ذهن دارید، باور و اعتقادات خودتان را ترمیم کرده‌اید؟

باورها و اعتقادات هر انسانی را می‌توان به 4 دسته تقسیم کرد:

  • باورهای احمقانه
  • انتظارات بیجا
  • اعتقادات غلط
  • اعتقادات درست

بعضی از باورهایی که شما دارید، باورهای درستی نیستند. باورهایی هستند که بیشتر به نظر می‌رسد یک مانع باشند تا کمک کننده برای رسیدن به هدف. ذهن و باور شما، مهم‌ترین چیزی است که باید برای شروع کسب و کار و ساختن آینده در نظر بگیرید.

در این مقاله، به باورهای احمقانه می‌پردازم که اصلاً و ابداً نباید هیچوقت به آن‌ها فکر کنید!

باورها چرا مهم‌اند؟

باورها همه چیز را مشخص می‌کنند. یا به شما و کسب و کارتان سرعت می‌دهند و زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردید به هدف‌هایتان می‌رسانند، و یا آن قدر مسیر را برایتان سخت می‌کنند که کاملاً بیخیال کار و موفقیت می‌شوید.

ذهن شما، نیروی محرّک شما است. اگر به شما بگویند ترشی و ماست را نباید باهم بخورید، اگر باورش کنید، هیچگاه این کار را انجام نمی‌دهید. ذهن شما اجازه نمی‌دهد تا این کار را انجام دهید.

تمام کسانی که در دنیا به موفقیت‌هایی رسیده‌اند، باورهای درستی داشتند که توانستند به این جایگاه برسند.

این باورها می‌توانند مشکل ساز هم بشوند؛ مثلاً اگر شما یک باور غلط داشته باشید و برای سالیان سال آن را حفظ کنید، شاید به سختی بتوانید آن را کنار بگذارید.

از دستش نده: کسب و کارت رو آنلاین کن!

خودتان را هم گول نزنید؛ نمی‌توانید با باور نادرست و غلط وارد کسب و کار شوید و به موفقیت برسید. یکی از دلایلی که سبب می‌شود تا برخی کسب و کارها شکست بخورند یا رشد نکنند و همیشه درجا بزنند، باورهای غلطشان است.

کسی که باور دارد می‌تواند شرکتش را به مرحله‌ای برساند که به صورت بین المللی خدمات و محصول ارائه دهد، احتمال موفقیتش بسیار بسیار بیشتر است نسبت به کسی که اصلاً به موفقیّت کسب و کارش حتّی در شهر خودش هم باوری ندارد.

باورها هم تغییر می‌کنند؟

اگر بر این باور باشید که سیگار برای بدن ضرر ندارد، هیچگاه سمت سیگار نمی‌روید. درسته؟

نه؛ چندان هم این موضوع درست نیست. باورها و اعتقاداتی که دارید، چه خوب یا بد، می‌توانند تغییر کنند. اگر مدت زمان زیادی به یک باور و اعتقاد پایبند بودید، برایتان سخت خواهد بود که از آن دل بکنید و باوری متضاد با آن را بپذیرید.

مهم نیست که باور درستی دارید یا غلط؛ هر دو می‌توانند تغییر کنند. بنابراین اگر باور و اعتقاداتی دارید که برای موفقیّت خوب نیستند، باید آن‌ها را کنار بگذارید و به سمت باورهای خوب و امید دهنده بروید.

از دستش نده: کسب و کارت رو (اصولی) مدیریت کن!

امّا باید حواستان باشد؛ باورهای درست می‌توانند خیلی راحت از ذهن شما کنار روند و جای خودشان را به یک سری باورهایی بدهند که داشتن آن‌ها، همیشه شما را عقب و عقب‌تر می‌برد.

باورهای غلط خیلی وسوسه انگیز هستند. مثلاً کسی که هر روز در یک زمینه‌ای کار می‌کند و می‌خواهد به جایگاه‌های بسیار بالایی برسد، مغزش کاملاً آمادگی آن را دارد تا باوری را بپذیرد که به او می‌گوید در این زمینه هیچ آینده‌ای وجود نخواهد داشت.

پس حواستان باشد که همین که باورهایتان درست شد، فکر نکنید همیشه می‌تواند اینطور بماند. ناخودآگاه خودتان را فراموش نکنید.

اگر تا الان باورهایی داشته‌اید که متوجّه می‌شوید برای مسیر موفقیّت خوب نیستند، باید سریعاً آن‌ها را کنار بگذارید و به دنبال کسب باور و اعتقاداتی باشید که برایتان سودمند است. انگیزه و امید، یک ستون اصلی و نگه دارنده کسب و کار و روحیه شما است.

علاوه بر این، اصلاً خودتان را درگیر  عقاید افراد جامعه  نکنید. خیلی از پیشرفت‌های تکنولوژی که امروزه به وجود آمدند، زمانی اصلاً دستیابی به آن‌ها به ذهن کسی خطور نمی‌کرد و آن‌ها را غیر ممکن می‌دانستند. امّا حالا پیشرفت تکنولوژی‌ها، به یک موضوع عادی در زندگی بشر تبدیل شده است.

باورهای احمقانه

باورهای احمقانه، پیر و جوان نمی‌شناسد؛ زن و مرد هم همینطور. اصلاً یک نوجوان می‌تواند باورهای احمقانه داشته باشد و یک پیرمرد هم همینطور.

کسب و کار، کار آدم‌هایی نیست که باورهای احمقانه دارند. زیاد هم می شونید؛ نمی‌توان، نمی‌شود، ممکن نیست، برای آدم‌های خاص است، از پسش بر نمیاییم، ما را چه به این کارها و کلی عبارت دیگر که خودتان بهتر از من می دانید.

1- فقط با دزدی میشه پولدار شد

چقدر این جمله را در جامعه می‌شنویم. هر کس ماشین خوبی دارد یا در منطقه خوبی در شهر، خانه‌ای دارد، حتماً دزد است! اصلاً مگر می‌شود کسی دزدی نکند و ماشین و خانه خوب داشته باشد؟

آرامش و پول برای دزدها است! چقدر این جمله‌ها را قبول دارید؟

این جملات درست هستند چون بسیاری از افراد دزدی می‌کنند و خانه و ماشین خوبی می‌خرند. البته این را هم بگویم که این جملات کاملاً غلط هستند چون بسیاری از افرادی که ماشین و خانه خوبی دارند، دزدی نکرده‌اند!

پس این باور و اعتقاد را کنار بگذارید که فقط با دزدی می‌توان ثروتمند شد، ماشین عالی سوار شد و خانه فوق العاده خرید. اگر این باور را داشته باشید، به شما قول می‌دهم که حتّی یک قدم هم به سمت موفقیّت نمی‌روید که هیچ، همیشه درجا می‌زنید و شاید هم بدتر از آن، به عقب برگردید.

استدلالش هم خیلی ساده است؛ وقتی شما فکر کنید فقط با دزدی می‌توان به پول زیاد رسید، هیچگاه برای داشتن پول زیاد تلاش نمی‌کنید؛ چون نمی‌خواهید دزد باشید!

2- ناف مارو با ی چیزی بریدن

شنیده‌اید عده‌ای می گویند ناف ما را همیشه با یک چیزی بریده‌اند؟ بدتر از این نمی‌شود!

اصلاً چرا باید اگر یک اتفاقی چندین بار می افتد، نتیجه گیری کنید که همیشه همینطوری خواهد بود؟

مثلاً اگر شما تا قبل از این، همیشه کارمندانی استخدام می‌کردید که اصلاً مسئولیت پذیر نبودند و برای سالیان سال، هیچگاه نتوانستید کارمند دلخواهتان را پیدا کنید، نباید اینگونه نتیجه گیری کنید که همیشه همینطور خواهد بود و شما هیچوقت نمی‌توانید کارمندانی را پیدا کنید که مسئولیت پذیر باشند.

یا اگر شما در خانواده‌ای بوده‌اید که همیشه قرض داشته‌اند و خودتان هم تا کنون بسیار قرض و بدهی داشته‌اید، به این معنی نیست که همیشه همینطوری می‌مانید.

اگر این تفکر را داشته باشید، هیچگاه سمت موفقیت نمی‌روید؛ چون برایتان غیرقابل باور است که وقتی همیشه با قرض و بدهی هستید، چطور می‌توانید به پول و ثروت برسید؟

لب کلام اینکه . . !

باورها، یکی از اساسی‌ترین مواردی هستند که بودنشان، می‌توانند هم در مسیر موفقیت به شما کمک کنند و هم به شما ضرر بزنند. به هرحال، چیزی که مهم است این است که شما خودتان، باورهایتان را می‌سازید و تغییرشان می‌دهید.

باورهای احمقانه را دور بریزید و نگذارید هیچگاه به ذهن شما خطور کنند. مطمئن باشید که اگر باورهای درستی داشته باشید، تلاش‌های هوشمندانه‌تان نتیجه بخش خواهد بود.

به خودتان شعار هم ندهید؛ باید واقعاً باورهای احمقانه را دور بریزید.

باورها و اعتقادات، یکی از بخش‌هایی هستند که در دوره جامع کسب و کار، به طور کامل به آن‌ها پرداخته‌ام. شما با گذراندن این بخش، به سمت دیگر بخش‌های اصلی بیزینس می‌روید و صفر تا صد یک بیزینس حرفه‌ای را آموزش می‌بینید. باور نمی‌کنید؟ سرفصل‌ها را در این صفحه ببینید!

به مطالعه کردن ادامه بدید...