چرا و چگونه باید برای شرکت‌تان تجهیزات بخرید؟

 

وقتی می‌خواهید کسب و کاری راه اندازی کنید، مثل همه آدمایی که روزی کسب و کارشان را راه‌اندازی کرده‌اند احتمالاً شما هم به تجهیزاتی نیاز دارید. اصلاً کسب و کارها برای ارائه محصولات و خدماتی که دارند، نیاز به  استفاده از تجهیزات دارند. بخشی از این تجهیزات می‌تواند در همان ابتدای کار تهیه شوند و بخشی دیگر در مواقع ضروری و بخشی در حین انجام کارها.

اما خرید هرآنچه شما فکر می‌کنید تجهیزات لازم برای کسب و کارتان است همیشه ضروری نیست. بیایید به این فکر کنیم که کارآفرینان، مدیران و صاحب کسب و کارها به چه دلایلی تجهیزات تهیه می‌کنند.

 • آنها احساس می‌کنند برای رشد به این تجهیزات نیاز دارند
 • شروع را بدون آن‌ها غیرممکن می‌دانند
 • می‌خواهند مدرن‌تر و متقاعد کننده به نظر برسند
 • پول اضافی دارند و نمی‌دانند با آن چه کنند!
 • اعتماد به نفس کافی ندارند!
 • نمی‌دانند که می‌توانند بجای خریدن، کار دیگری انجام دهند و...

اینکه کدام یک از این دلایل درست هستند و کدام یک غلط را در ادامه متوجّه می‌شوید. پس حتماً تا آخر این مقاله را بخوانید تا بتوانید برای خرید تجهیزات کسب و کار خود، بهتر و منطقی‌تر تصمیم گیری کنید.

 

چگونه برای خرید تجهیزات آدم زرنگه باشیم؟

کسب و کارها، با توجّه به نوع فعالیت و محصولات و خدماتشان، به تجهیزات مختلفی نیاز دارند. شکی در این نیست. یک عکاس نیاز به دوربین عکاسی دارد؛ نیاز. به لنزهای متنوع دارد؛ و خلاصه نیاز به تجهیزات جانبی بسیار زیادی دارد. بگذارید این مثال را در ادامه گفتگویمان برایتان بیشتر شرح دهیم.

از دستش نده: هوم آفیس چیه و چطور میتونه بهتون کمک کنه؟

شما در هر حوزه‌ای که فعالیت دارید اگر فکرش را بکنید، آنقدر تجهیزات وجود دارد که ممکن است برای انتخاب کاملاً سردرگم شوید و یا تمام بودجه‌تان را به پایان برسانید! مسئله خرید تجهیزات هم وقتی پیچیده می‌شود که شما باید مدیریت مالی داشته باشید و سرمایه‌های خود را در بهترین مسیر خرج کنید. یک عکاس را برایتان مثال می‌زنم که هشتصد و سی میلیون تومان را خرج تهیه تجهیزات لازم برای انواع عکاسی و فیلم‌برداری کرد. او خود را به همه‌چیز مجهز کرد؛ حتی تخصص هرکدام را نیز به خوبی یاد گرفت و فقط منتظر تماس مشتری برای رزرو خدمات بود. اما تلفنش هیچ زندگی نمی‌خورد و مشتری نداشت تا جایی که تجهیزاتش را فروخت و به دنبال کار دیگری رفت!

در همین زمان عکاس دیگری، صرفاً به دنبال یادگیری مهارت استفاده از تجهیزات رفت (بدون آنکه آنها را تهیه کرده باشد). او در این مرحله هزینه زیادی متقبل نشد چرا که از آموزش‌های رایگان و غیر رایگان آنلاین که قیمت مناسبی داشتند استفاده کرد. سپس برای خود یک برنامه بازاریابی اینچنینی طراحی کرد:

 • در قدم اول ۳۰ ایده انتخاب می‌کنم
 • در قدم دوم به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روم و به کسانی که پتانسیل همکاری دارند، پیشنهاد خدمات رایگان می‌دهم (مثلاً به سراغ مزون‌های لباس رفت و به آنها پیشنهاد خدمات رایگان داد!)
 • در قدم سوم تجیزات مورد نیاز را اجاره می‌کنم (با هزینه شخصی) و در صورت نیاز به دستیار در پروژه، شخصی را استخدام می‌کنم (با هزینه شخصی)
 • در قدم چهارم پروژه‌ را انجام می‌دهم و برای خود نمونه‌کار ایجاد می‌کنم. آنهم نمونه‌کارهایی از پروژه‌های واقعی (که البته مجانی انجامشان داده بود و اگر منتظر می‌ماند تا مشتریانی پیدا کند که حاضر باشند بدون دیدن نمونه‌کارهایش پولی به او پرداخت کنند باید سالها بدون نمونه کار باقی می‌ماند)
 • در قدم پنجم در حین انجام پروژه‌ها، محتوای ویدیویی و تصویری برای آینده شبکه‌های اجتماعی خودم تولید می‌کنم
 • در قدم ششم شبکه‌های اجتماعی خودم را راه‌اندازی می‌کنم و یک به یک نمونه کارهایی را که خودم بابتشان هزینه کرده‌ام را در آنجا با بالاترین کیفیت و بهترین توضیحات قرار می‌دهم (برای یادگرفتن این موارد می‌توانید به دوره جامع کسب و کار مراجعه کنید)
 • در قدم هفتم بعد از شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی خودم با سرمایه‌ای معقول و روشی درست خدماتم را تبلیغ  می‌کنم
 • در قدم هشتم شروع به جذب مشتریان میکنم و بنا به هر پروژه، تجهیزات مورد نیاز را اجاره می‌کنم
 • در قدم نهم فضای کاری خودم را گسترش می‌دهم
 • در قدم دهم اعضای تیمم را استخدام می‌کنم
 • در قدم یازدهم، اگر لازم بود تجهیزات میخرم!

جالب است بدانید تمام هزینه‌هایی که عکاس دوم برای پیمودن این قدم‌ها تا موفقیت انجام داد، کمتر از ۸۰ میلیون تومان بود اما توانست با همین روش به موفقیت برسد. می‌بینید؟ اینکه شما پول داشته باشد به معنای این نیست که باید تجهیزات تهیه کنید. بلکه باید بیاموزید تا بودجه خود را در موثرترین بخش‌ها هزینه کنید

 

تا وقتی عقل هست، احساسات به چه دردتان می‌خورد؟

تصمیم‌های احساسی تا الان هزاران هزار کسب و کار در سراسر جهان را کاملاً از بین برده‌اند. وقتی می‌خواهید تجهیزات بخرید، احساسات را دور بریزید، وگرنه بعد از مدتی (که اصلاً هم مدت طولانی‌ای نیست!) شما می‌مانید و یک کسب و کاری که ضرر میدهد اما هزاران تجهیزات دارد! 

در تهیه تجهیزات برای کسب و کار، باید تمام حساب و کتاب‌هایتان عقلانی باشند و نه احساسی؛ مثلاً اگر به چیزی نیازی ندارید نخرید؛ واقعاً نخرید! اکثراً وقتی کالایی را می‌خرند بهانه‌شان این است که اگر الان نیاز نشود، (شاید!) بعداً نیاز شود. در صورتی که این یک اشتباه است. شاید شما به یک پرینتر رنگی لیزری نیاز آنچنانی نداشته باشید و بتوانید با هزینه معقولی پرینت‌های رنگی خودتان را برون‌سپاری کنید. اما با خودتان می‌گویید داشتنش ضرری ندارد! اشتباه همینجاست. داشتن زودهنگاه تجهیزاتی که الان به آن نیاز ندارید، بودجه شما را نابود می‌کند. شاید شما بلد نباشید با همین چندمیلیون اندک که پول خرید یک پرینتر رنگی لیزری است تبلیغاتی موثر داشته باشید که فروشتان را افزایش دهد. اما می‌توانید آن را یاد بگیرید. شما می‌توانید همین چندمیلیون تومان را صرف تبلیغاتی اصولی با یک سناریوی اصولی کنید و از سود خود، تجهیزاتتان را تهیه کنید.

در خرید تجهیزات باید دقت کنید که هر چیز کوچک و بزرگی که برای کسب و کارتان می‌خواهید بخرید، اگر عقلانی نبود، از خرید آن منصرف شوید. خرید تجهیزاتی که شاید در آینده به دردتان بخورند و شاید هم نخورند، اصلاً کار درستی نیست. وقتی وارد بازار می‌شوید، ممکن است با دیدن بسیاری از کالاها وسوسه شوید تا آن‌ها را بخرید. امّا فقط یک لحظه قبل از خرید از خود بپرسید آیا واقعاً به چنین کالایی نیاز دارید که می‌خواهید آن را بخرید یا فقط از روی هیجان وسوسه شده‌اید تا آن را بخرید؟ و به خودتان یاداوری کنید که اگر بیاموزید چطور همین پول را در مسیر درست‌تری خرج کنید می‌توانید با درآمدهای بیشتر، لذت‌های بیشتری را حتی از خرید همین تجهیزات با جیبی پر پول تجربه کنید.

 

بهانه‌هایتان برای عجله کردن در خرید تجهیزات را دور بریزید

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که با خودتان می گویید بهتر است الان یک کالایی را بخرم وگرنه دلار گران می‌شود و به دنبال آن، همان کالا هم گران می‌شود. مثلاً ممکن است اصلاً شما به یک پرینتر نیاز نداشته باشید امّا با خودتان بگویید بهتر است الان بخرم شاید بعداً نیاز شود و اگر نخرم، قطعاً دلار گران می‌شود و این پرینتر هم قیمتش افزایش می‌یابد.

از دستش نده: برند چیه؟

بهانه اصلی دیگر برای خرید کالاهایی که اصلاً به آن‌ها نیاز ندارید، تصوّر کمیاب شدن کالا است. به همین دلیل،  ممکن است بگویید بهتر است یک پرینتر بخرم چون ممکن است فلان برند در کشور کمیاب شود. قطعاً این هم بهانه درستی برای خرید کالاهایی که اصلاً به آن نیازی ندارید (حداقل برای مدت نسبتاً طولانی)، نیست.

 

تجهیزات باید سوخت درجه یک کسب و کارتان باشد

هر کسب و کاری، کم یا زیاد، مشتریان معترض دارد. این دسته از مشتریان می‌توانند نسبت به هر چیزی معترض باشند. مثلاً برخی اعتراض دارند که چرا کیفیت فلان محصول یک شرکت، کاهش پیدا کرده است یا اینکه چرا قیمت آن بدون تغییر در ظاهر و باطن محصول، افزایش یافته است. برخی از مشتریان هم هستند که نسبت به تأخیر شما در محصول یا خدماتی که می‌خواهید به آن‌ها ارائه بدهید شاکی هستند. اگر تجهیزات مناسبی برای ارائه محصول و خدمات ندارید و به همین دلیل است که مشتریان از شما ناراضی هستند، باید سریعاً به فکر خرید تجهیزات برای کسب و کارتان باشید.

از دستش نده: سیر تا پیاز فروش

گاهی شما فکر می‌کنید باید تجهیزات بخرید تا سرعت خدمات رسانی به مشتریانتان افزایش یابد. گاهی تصوّرتان این است که تجهیزات جدید می‌تواند محصول را باکیفیت‌تر کند. در مواقعی هم ممکن است برای اینکه بخواهید خدماتتان را افزایش دهید، نیاز داشته باشید تا یک سری تجهیزاتی خریداری کنید.

فکر کنین یک کافی شاپ زدین. بعد از مدتی کار کردن، متوجّه میشین مشتریا از دیر تحویل دادن یا کیفیت قهوه‌ای که سفارش میدن، حسابی شاکین. یکمی که تحقیق میکنین، میفهمین تنها مشکلی که باعث این اتفاق شده، دستگاه قهوه سازتونه. شما میاین یک حساب کتاب (عقلانی) می کنین میبینین بعله! اگر یک قهوه ساز جدید بخرین، هم سرعت تهیه قهوه بیشتر میشه و هم کیفیت قهوه بهتر میشه! پس اینجا کار درستیه که تجهیزات بخرین.

به هر حال، وقتی هدفتان بهتر کردن یا بیشتر کردن خدماتتان است، شک نکنید که تجهیزات می‌توانند نقش اساسی را بازی کنند. تنها چیزی که باید در اینجا حواستان باشد، خریدن تجهیزات درست و مناسب است.

قیمت گرفتن را فراموش نکنید

وقتی از چیزی خبر نداشته باشید، دوستتان هر چه به یک خبر شاخ و برگ بدهد، باورش می‌کنید. چون شما چیزی درباره آن نمی‌دانید و تنها اطلاعاتتان، همان چیزهایی است که دوستتان به شما می‌گوید و به همین دلیل هم شما باور می‌کنید.

دقیقاً به همین شکل، وقتی به فکر خرید تجهیزات هستید و اطلاعاتی درباره قیمت یک محصول نداشته باشید، ممکن است حسابی سرتان کلاه رود و پول بسیار بیشتر از آنچه که قیمت کالا است، پرداخت کنید.

از دستش نده: همه چیز درباره منابع انسانی

مشابه همین مورد، فکر نکنید که اگر قیمت یک کالا در یک فروشگاه کمتر است، حتماً آن انتخاب بهتری است. گاهی شما با یک بررسی ساده متوجّه می‌شوید که دلیل قیمت کم کالا در آن فروشگاه، به دلیل نداشتن گارانتی بوده است.

بررسی قیمت هم کار سختی نیست و با نگاه کردن به قیمت کالای مورد نظرتان در فروشگاه‌های آنلاین و مقایسه آن‌ها با فروشگاه‌های آفلاین، به راحتی متوجّه می‌شوید که چه کسی واقعاً قیمت حقیقی را می‌گوید و چه کسی فقط می‌خواهد جیب شما را بزند!

وسواس زیاد هنگام خرید اصلاً خوب نیست. مثلاً بعضیا برای خرید انقدر این مغازه و اون مغازه میرن که دیگه سردرگم میشن و کلی وقت از دست میدن. در حدّ 3 4 تا فروشگاه رو بررسی کنین کافیه. فقط یادتون نشه که علاوه بر قیمت، تمام آیتم‌های دیگر مثل لوازم جانبی، گارانتی و اینجور چیزارو هم در کنار قیمت بنویسین تا بتونین بهتر و سریع‌تر یک فروشگاه رو برای خرید انتخاب کنین.

کالای بدون گارانتی معتبر نخرید

وقتی شما یک کالایی را خریداری می‌کنید، قطعاً اگر عقلانی و نه احساسی آن را خریده باشید، به آن نیازی بیشتر از یک نیاز معمولی یا کم دارید. مثلاً اگر دوربین فیلمبرداری می‌خرید، حتماً قرار است بیشتر از 2 یا 3 بار در سال از آن استفاده کنید (وگرنه خریدش نیاز نبود که! اجارش می کردین خب!).

به همین دلیل، ممکن است که با یک سری هزینه‌ها یا مشکلات مواجه شوید که نیاز به تعمیر کالا داشته باشید. اگر در همان ابتدای خرید به  گارانتی  توجّه کنید، در هنگام مواجه با چنین مشکلاتی، نگران نخواهید بود امّا اگر اصلاً حواستان نبوده که گارانتی دارد یا ندارد، باید منتظر هزینه‌های اضافی یا حتّی خرید دوباره همان کالا باشید.

از دستش نده: تبلیغات رو مثل آب خوردن مسلّط بشین 

بنابراین خوب است که وقتی کالایی را خریداری می‌کنید، حتماً مطمئن شوید که گارانتی هم دارد و نکته مهم‌تر اینکه، حتماً گارانتی معتبری باشد.

لب کلام اینکه . . !

هر کسب و کاری حتماً چه در ابتدا و چه بعد از راه اندازی، به فکر خرید تجهیزات است. شما هم قطعاً می‌خواهید تجهیزاتی برای کسب و کارتان بخرید امّا خرید تجهیزات کار ساده‌ای نیست و اگر با توجّه به نکاتی که در این مقاله اشاره کردم خریداری نکنید، حسابی به مشکل می‌خورید.

کمترین پول‌ها و زمان‌ها برای شما ارزشمند هستند و باید برای خرید هر تجهیزاتی، اول از خود بپرسید که چه دلیلی قانع کننده‌ای برای خرید آن دارید و اگر تصمیم گرفتید آن را بخرید، از کجا و با توجّه به چه مواردی باید اقدام کنید تا سرتان کلاه نرود و کسب و کارتان هم نابود نشود.

دوره جامع کسب و کار، هم پیشگیری است و هم درمان! اگر کسب و کاری راه اندازی کرده‌اید و الان سؤال های زیادی در ذهنتان هستند و تا الان هم بی پاسخ مانده‌اند، پیشنهاد می‌کنم حتماً در دوره جامع کسب و کار شرکت کنید.

امّا اگر در فکر راه اندازی کسب و کار هستید، بهتر است از همین الان برای تسلّط بر تمام نقاط بیزینس و کسب و کار اقدام کنید تا از همان ابتدا، بدون هیچ مشکلی فقط و فقط به فکر رشد کسب و کارتان باشید.  سرفصل‌های دوره جامع کسب و کار  مدرکی برای اثبات جامع بودن این دوره هستند.

به مطالعه کردن ادامه بدید...